АРМЯНСЬК (QHA) -

Кислотні викиди в Армянську в окупованому Криму відбулися через те, що біля заводу «Кримський титан» знаходиться кислотне озеро, яке накрило випарами територію площею 27 кілометрів.

Колишній «помічник першого віце-прем'єра Криму» Михайла Шеремета Володимир Гарначук опублікував відео, зняте з квадрокоптера, на якому зображена територія навколо заводу.

На відео чітко видно, що кислотонакопичувач заводу — це не промислова ємність, а озеро площею 1 квадратний кілометр.

Окрім цього, біля заводу знаходяться великі площі білої речовини, які можуть бути фосфогіпсовими відходами. На дахах заводу також можна побачити червоний і білий наліт.

Біля кислотонакопичувача проходить адмінмежа з материковою Україною, а завод, який належить українському олігарху Дмитру Фірташу, знаходиться на окупованій території.

Екологічна катастрофа торкнулася не тільки анексованого півострова, а й материкової України.

Так, Армянськ знаходиться в 27 кілометрах від кислотного озера і при цьому страждає від екологічної катастрофи. Однак у цьому радіусі є ще декілька сіл, як на окупованому півострові (Перекоп, Суворове), так і на материку (Червоний Чабан, Ставки, Олександрівка, Гаврилівка, Макарівка, Мирне, Польове, Первоконстантинівка, Григорівка, Павлівка, Строганівка, Іванівка). Залежно від напрямку вітру, кислотні викиди можуть також дійти до районного центру — Чаплинки.

Кислотне озеро виділяє випаровування через нестачу прісної води, оскільки озеро не розбавляли після того, як Україна перекрила Північно-Кримський канал. Цей канал мав підземні водоносні пласти і через свердловини вода надходила до заводу «Кримський титан», а також в окупований Армянськ. Після перекриття каналу джерела води почали засолюватися.

Співробітники «Кримського титану» розповіли, що через недостачу води у свердловинах їм доводиться очищати вже використану воду і використовувати її вдруге. Тільки після цього воду виливають до кислотонакопичувача. Але щоб розбавити кислоту в цьому озері, очищення недостатньо.

У зв'язку із цим, вночі, через перепади температур, над озером почав утворюватися їдкий туман, який потім осідав на всіх поверхнях.

За словами глави маріонеткового уряду Криму Аксенова, за чотири роки перекриття каналу кислотонакопичувач втратив 30 мільйонів кубометрів води. І такої кількості вільних обсягів води немає на всьому анексованому півострові. У зв'язку із цим, окупанти розглядають варіант, щоб кислоту в озері розбавити солоною морською водою з Каркінітської затоки. Якщо хімічної реакції не буде, то на наповнення озера все одно знадобиться 7 місяців, оскільки спочатку необхідно прокласти труби до затоки, а після цього чекати, поки озеро наповниться. За добу можна перекачати приблизно 60 тисяч кубів води. Аксенов підкреслив, що озеро «оголилося» вперше за 20–25 років.

Вперше в окупованому Криму заговорили про нестачу прісної води ще у 2016 році, оскільки для заводу необхідна велика кількість води. Однак окупанти продовжували качати воду зі свердловин на глибині близько 400 метрів. Це загрожує тим, що у разі виснаження надр, Армянськ перейде на привізну воду через повне припинення централізованого водопостачання.

Однак у цій ситуації є й інша проблема. Якщо роботу заводу зупинять, тисячі жителів окупованого Армянська втратять роботу, а інших робочих місць для них на анексованому півострові немає.

Відзначимо, 27 серпня жителі окупованого Армянська вперше поскаржилися на екологічну катастрофу і заявили, що у місті за день на металевих предметах з'явилася іржа, а в людей почалася алергія.

Пізніше, 3 вересня, українські прикордонники Херсонського загону виявили наявність хімічних речовин у повітрі біля адміністративного кордону з анексованим Кримом. Прикордонники поінформували місцеві органи самоврядування, ДСНС та інші правоохоронні органи про цей факт і внесли зміни в організацію служби прикордонних нарядів.

У зв'язку з екологічною катастрофою, з міста евакуювали дітей. Аксенов заявив, що вирішено оголосити канікули на два тижні для шкіл і дитячих садів Армянська. Окупаційна влада на два тижні призупинила виробництво на заводі «Кримський титан».

Джерело: Примечания

QHA