КИЇВ (QHA) -

У «Кримському домі» відбулася презентація монографії українського історика Тараса Чухліба «Козаки і татари. Україно-кримські союзи 1500-1700-х років». У книзі вперше в історіографії комплексно проаналізовані політичні відносини між українцями і кримськими татарами у ранньо-модерному часі світової історії.

Презентувати книгу прийшла ціла група вчених, серед яких Юрій Кочубей, Андрій Іванець, Гаяна Юксель та інші.

— Вчорашні заяви Путіна про «російську» княжну Анну Ярославну повертають нас до необхідності вивчати українську історію, виходячи з погляду суто наукового і суто українського, — сказав, відкриваючи презентацію, керівник Таврійської гуманітарної платформи Андрій Іванець.

Як розповів автор, доктор історичних наук Тарас Чухліб, книгу писати він почав ще з 1995 року. Для цього йому довелося ґрунтовно дослідити архіви Кракова, Варшави, Москви, Санкт-Петербурга і, природно, всі можливі українські.

Особлива увага у монографії приділена укладанню політичних союзів між Кримським ханством і українським Гетьманатом. Оригінальна програма включає маловідомі тексти мирних договорів між державами Східної Європи і Малої Азії та інші цікаві документи про міцні зв'язки гетьманів України з ханами Криму. Зокрема, один із представлених договорів був укладений між Михайлом Дорошенком і Шахіном Гіраєм у 1624 році, згідно з яким союзники захищали Бахчисарай від ногайської орди.

Муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» шейх Саїд Ісмагілов зазначив, що з книги можна почерпнути ідеї для вирішення сьогоднішніх проблем і розвінчання міфів і стереотипів, пов'язаних з кримськими татарами.

— Нам потрібно робити внесок у нашу гуманітаристику, оскільки боротьба з ворогом-агресором йде не тільки на полях битв за територію, а й за уми. Такі історичні роботи відкривають правду, знімають штампи і бар'єри, що дозволить кримським татарам і українцям сприймати один одного більш позитивно, — вважає Ісмагілов.

У свою чергу, член Меджлісу кримськотатарського народу, директор інформаційного агентства QHA Гаяна Юксель підкреслила, що це ще один внесок в історію кримськотатарського Криму.

— Я прекрасно розумію, як складно знаходити історичні документи, згадки, відомості про Крим і кримських татар з урахуванням тієї політики, яка проводилася відносно корінного народу Криму, тієї варварської руйнівної сили, метою якої було знищення генетичної пам'яті про кримських татар. Ця робота не просто важлива, а й відкриває ще одну сторінку не тільки взаємин українців і кримських татар, а й самого кримськотатарського Криму, — сказала вона.

Книга видана видавничим домом «Києво-Могилянська академія» накладом у тисячу примірників. Вона розрахована на науковців, викладачів, дипломатів і студентів. Динаміка продажу книги величезна, монографією вже активно цікавляться не тільки на материковій частині України. Запит на придбання книги прийшов і з окупованого Севастополя.

QHA