КИЇВ (QHA) -

Виконуюча обов'язки міністра охорони здоров'я Уляна Супрун повідомила, що українці часто зловживають МРТ-діагностикою (магнітно-резонансна томографія).

Супрун зазначає, що це важлива процедура, однак часто вона невиправдана.

За її словами, в Україні є практика призначати МРТ, коли пацієнт відчуває дискомфорт у спині.

— Якщо ви будете знати більше про те, навіщо вона потрібна, в яких випадках МРТ робити обов'язково, а коли краще уникнути — ви зможете зберегти більше часу, коштів, а іноді й здоров'я, — написала чиновник на своїй сторінці у Facebook.

Супрун зазначила, що МРТ призначається, якщо у пацієнта є ознаки серйозної патології хребта або виражений неврологічний дефіцит, що становить близько 1 – 2% від усіх випадків болю у спині.

— Для цього лікар в першу чергу має розуміти клінічну картину пацієнта, історію розвитку хвороби, а також визначити так звані "червоні прапорці" — симптоми серйозної проблеми хребта. Прикладом таких симптомів є порушення чутливості кінцівок, слабкість у м'язах, порушення функції тазових органів, поява болю вночі, підвищення температури і невмотивована втрата ваги, онкологічні хвороби в анамнезі, — зазначила вона.

За її словами, в інших випадках — це 98 – 99% людей, які звертаються до лікаря з проблемою болю у спині, МРТ не призначається.

Супрун наголосила, за міжнародними протоколами лікування починається з простих рекомендацій — це збереження фізичної активності, за необхідності нестероїдні протизапальні препарати, спеціальні вправи, які можна комбінувати з масажем або мануальною терапією.

— Через певний проміжок часу (2 – 4 тижні) обов'язково призначається повторний огляд. Направлення на МРТ пацієнт отримує вже тоді, коли при повторному огляді лікар виявив "червоні прапорці", або больовий синдром не стихає протягом 4 – 6 тижнів, — зазначила Супрун.

Раніше Супрун закликала відмовитися від флюорографії, яка на її думку є застарілим методом діагностики з "радянської системи охорони здоров'я".

QHA