КИЇВ (QHA) -

На думку депутата від фракції «Народний фронт» Вікторії Сюмар, 267 голосів, відданих за законопроект № 5547 «Про внесення змін до деяких законів України щодо тимчасових дозволів на мовлення у зоні проведення антитерористичної операції і прикордонних районах України», свідчать про те, що в українському парламенті є політична воля для боротьби з російською пропагандою.

Новий закон дозволить вирішити важливе питання української присутності на тимчасово окупованих територіях, де інформаційний простір України дуже слабко представлений: навіть на ті території, які контролюються українською армією, поширюється мовлення росЗМІ.

Закон дозволяє створювати українські ЗМІ у зоні розмежування з «ЛНР/ДНР» і на адмінмежі з Кримом без складних ліцензійних процедур і без сплати ліцензійного збору. Від підприємця вимагається надіслати заявку до Нацради України з питань телебачення і радіомовлення. Після її розгляду Нацрада виписує дозвіл і надає частоту на термін до одного року. Перевага полягає в тому, що ЗМІ, які хочуть вести мовлення на ОРДЛО або Крим, не проходять конкурсний відбір, проте їхнє мовлення поширюється тільки на окуповані території та районні центри, які межують з ними.

— Ми проблему з мовленням на окуповані території поступово вирішуємо, хоча хотілося б вирішити її швидше. Прийнятий закон це один з кроків, який дозволить все-таки там створити активніший український і україномовний світ. Якщо у нас знайдуться українські компанії, які будуть там ефективно працювати згідно із законами України, то ми будемо готові простимулювати їх без ліцензійного збору. Тепер будь-який журналіст, який зможе створити свою радіостанцію, подавши відповідну заявку до Нацради на підпис, зможе вести мовлення на окуповані території. Тим більше, що на місцевому рекламному ринку теж знайдуться бажаючі прорекламувати свій товар, заплативши за це гроші, тобто все відбувається цивілізовано. І якщо там водночас не проникатиме російський сигнал, то через півроку або рік територія знову буде більш проукраїнською, набагато більше людей почне симпатизувати нам і стане відданими Україні, ніж це є зараз. Тому для нас надзавдання це встановлення глушників російського сигналу, зазначила в коментарі для кореспондента QHA Вікторія Сюмар.

Вона переконана, що молоде покоління українців на Донбасі, вмикаючи радіо або телевізор, має потрапляти в український інформаційний простір.

Ми хочемо все ж пролобіювати, щоб була побудована телевежа в Покровському і ще одна в районі Попасної Луганської області. Це дозволить поширити український сигнал на всій території Луганської та Донецької областей. Ми просили грантові організації підтримати місцеві інтернет-ЗМІ, які сфокусовані на Краматорськ, Сєвєродонецьк, Лисичанськ, Маріуполь. Щоб місцеве населення не тільки дивилося телевізор або слухало радіо, а й могло читати українські інтернет-видання, де мало б можливість обговорювати свої місцеві проблеми.

У «ДНР» і «ЛНР» російських сайтів, що просувають «російську весну», в мільйони разів більше, ніж українських. І щоразу, коли відбувається якийсь обстріл або щось руйнується, про це відразу пишуть російські видання, які читають місцеві люди. А вони пишуть, що все це робить українська армія, і населення вірить цьому. Однак Київ не зовсім розуміє, що там реально сталося, саме тому ми просили владу підтримувати в першу чергу місцеві інформаційні ресурси,  наголосила народний депутат Вікторія Сюмар.

За її словами, ведуться активні переговори з Громадським мовленням для створення на Донбасі не тільки телекананалов і радіо, а й мультимедійної платформи для інтернет-ЗМІ. Онлайн-видання оперативно подають інформацію, і громадяни, що проживають на окупованих територіях, могли б отримувати її саме з українських новин. Також на подібних інформаційних майданчиках жителі Донбасу мали б можливість обговорювати місцеві проблеми.

Комітет ВРУ з питань свободи слова та інформації, главою якого є Вікторія Сюмар, прагне не тільки контролювати Суспільне мовлення на Донбасі, а й прискорити поява українського контенту на окупованих територіях.

Як повідомляло раніше QHA, 5 вересня український парламент прийняв у першому читанні законопроект № 5547 «Про внесення змін до деяких законів України щодо тимчасових дозволів на мовлення у зоні проведення антитерористичної операції та прикордонних районах України».

Закон дозволить видавати ліцензії для мовлення на зону АТО і окупований Крим за спрощеною процедурою.

Нагадаємо, 17 березня 2017 року у селищі Чонгар біля адміністративного кордону з Кримом відбулося відкриття нової телерадіовежі. Радіус дії можливого сигналу телевежі становить 120-130 км для радіо (80 км впевненого прийому) і 50-60 км для телебачення.

ФОТО: інтернет

QHA