КИЇВ (QHA) -

Практично половина українських виборців (49%) на сьогодні або не визначилися за кого голосувати на президентських виборах, або викреслять усіх кандидатів, або взагалі проігнорують вибори.

Такі дані випливають з опитування «Суспільно-політичні настрої жителів України: квітень 2018», проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), передає кореспондент QHA.

За даними КМІС, якби вибори Президента України відбувалися в середині квітня, то у першому турі громадяни України проголосували б таким чином: не визначилися, за кого голосувати — 29,3%, вирішили не брати участі в голосуванні — 14%, викреслили б усіх кандидатів, зіпсували б бюлетень — 5,7%. Ще 1,4% відмовилися відповідати на запитання.

Решта опитаних розпорошила свої симпатії між дванадцятьма кандидатами, жоден з яких не набрав і 10% голосів: Юлія Тимошенко — 8%, Анатолій Гриценко — 6,3%, Олег Ляшко — 6,1%, Петро Порошенко — 6%; Володимир Зеленський — 5,4%, Святослав Вакарчук - 5,4%.

У КМІСі відзначають, що з цих кандидатів шанси вийти у другий тур більше, ніж в інших має Юлія Тимошенко (враховуючи статистичну похибку). Наступні п’ять кандидатів (від Анатолія Гриценка до Святослава Вакарчука) мають підтримку, яка відрізняється практично у рамках похибки, тобто ці кандидати скоріше «ділять» друге місце і всі вони можуть претендувати на вихід у другий тур.

Якщо розрахувати відсотки по відношенню до тих, хто визначився зі своїм кандидатом (власне, саме ці показники найближчі до можливих результатів виборів, якби вони проводилися у середині квітня), то лідирують: Юлія Тимошенко — 16,1%, Анатолій Гриценко — 12,7%, Олег Ляшко — 12,2%, Петро Порошенко — 12,2%, Володимир Зеленський — 10,8%, Святослав Вакарчук — 9,6%.

Для визначення симпатії виборців у другому турі президентських перегонів, респондентам запропонували 22 пари можливих учасників.

За даними опитування КМІС, чинний президент Петро Порошенко не став переможцем в жодній з пар другого туру.

Приміром, Юлія Тимошенко (22,9% голосів) перемогла б Петра Порошенка (11,8%) майже з подвійним розривом. При цьому в такій парі 25,4% виборців зіпсували б бюлетень, 16% не визначилися б за кого голосувати, а 21,9% взагалі б не взяли участь у голосуванні.

Також Петро Порошенко (11,3%) програє Олегу Ляшку (17%), але цікаво, що при такому розкладі кандидатур в другому турі, зафіксовано найбільшу кількість виборців, які зіпсують бюлетень (27,6%) та тих, хто не братиме участі в голосуванні (23,2%). З найменшим розривом Порошенко програв би Олегу Ляшку, Юрію Бойку та Вадиму Рабиновичу (в межах 4 – 5%). Найбільший розрив — з Анатолієм Гриценко (понад 16%). Цікаво також те, що у Порошенка в другому турі практично стабільна кількість прихильників (в середньому 12 – 13%), незалежно від його супротивника. Тоді як кількість прихильників інших кандидатів може суттєво збільшуватися або зменшуватися в залежності від того, хто вийшов з ними у другий тур. Наприклад, така ситуація у Ляшка і Бойка, які при потраплянні в другий тур з Вакарчуком, одразу втрачають приблизно 5% електорату.

Взагалі, за даними КМІС, якщо в другий тур потрапляє Святослав Вакарчук, то він виграє майже в усіх своїх суперників (Тимошенко, Порошенка, Ляшка, Бойка, Рабіновича, Зеленського). І тільки Анатолій Гриценко (22,5%) набирає більше голосів, ніж Вакарчук (20,8%). 

Практично така сама ситуація і у разі виходу до другого туру Володимира Зеленського — він також перемагає усіх досвідчених політиків, окрім Гриценка. А от якщо в другий тур вийдуть обидва артисти, то переможе Святослав Вакарчук (20,8%), Володимира Зеленського підтримає 17,5% виборців.

Довідково. Всеукраїнське опитування громадської думки Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) проводив з 5 – 19 квітня 2018 року. Методом особистого інтерв'ю опитано 2004 респонденти, які проживають у 110 населених пунктах усіх регіонів України (окрім окупованих АР Крим та частини Донбасу). Статистична похибка вибірки у межах 3,3% – 5%.

Нагадаємо, вибори президента України мають відбутися менше, ніж за рік — у березні 2019 року.

QHA