КИЇВ (QHA) -

Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука шокований тим, що майже третина переселенців не знають про своє право голосувати на загальноукраїнських виборах, і при цьому понад 24% не вірять у вибори.

Як передає кореспондент QHA, таким чином він прокоментував дані дослідження, проведеного  Агентством ООН з питань міграції (МОМ) щодо ситуації з вимушено переміщеними особами за підсумками другого кварталу поточного року.

За даними МОМ, 31% переселенців не знають, що мають право брати участь у загальнодержавних виборах; 24% ВПО не довіряють лідерам думок і не вірять у вибори; 16% не знають, як голосувати; 11% ніколи не брали участь у виборах і не планують це робити. При цьому 57% готові голосувати на місцевих виборах, якщо вони отримають таку можливість.

— Найбільше мені впало в очі проблематика щодо виборчих прав переселенців, ставлення самих людей до своїх власних прав, зневіра в можливості за допомогою виборів змінювати щось в країні. Для мене було це неприємним відкриттям, що 30% опитаних переселенців не знають, що вони мають право голосу. Це свідчить про якусь соціальну кризу - сто відсотків.

Георгій Тука нагадав, що впродовж двох років МінТОТ намагається проштовхнути в парламенті законопроект, який повертає переселенцям право голосувати на місцевих виборах. І зневіра переселенців у виборах та небажання брати у них участь ставлять під сумнів доцільність цих зусилль. 

— Я сам присвятив два роки тому, щоб повернути цим людям виборчі права, а зараз у мене такі відчуття, що мене відшмагали чимось мокрим по обличчю. 

Заступник міністра також висловив розчарування тим, що вимушені переселенці не проявляють активної громадянської позиції навіть у лобіюванні безпосередньо дотичних до них питань. Тука відзначив, що аморфність і байдужість вимушених переселенців, їх зневіра у можливості самих щось змінювати в країн негативно відбивається на забезпеченні їхніх законних прав. Скажімо, законопроект, який дозволив би переселенцям голосувати на місцевих виборах, вже два роки без руху лежить в парламенті і навіть не пройшов слухання на профільному комітеті. Водночас, відсутні масові акції переселенців, які б вимагали прийняття цього законопроекту. Тука навів як приклад згуртованості і активності у відстоюванні своїх інтересів масові акції «євробляхерів» під парламентом, і додав, що переселенці мають набагато більше підстав для масових зібрань. За словами Туки, переселенці нічим не пояснюють свою пасивність. При цьому він вважає, що такі цифри свідчать про необхідність запровадити освітні програми серед переселенців щодо їхніх виборчих прав.

— Я сподівався від цієї мільйонної армії отримати підтримку власної діяльності. Я відверто скажу - я абсолютно розчарований пасивністю переселенців. Я не бачив жодної, хоч малесенької акції з підтримки наших ініціатив. Жодного разу за два роки. Вибачте, під лежачий камінь вода не тече. Я відверто казав це їм в очі в тому числі на різних громадських зібраннях - не буде у нас вашої підтримки, нам все це буде проштовхувати в триста разів важче. Так воно на жаль і відбувається - і з бюджетним фінансуванням, і з лобіюванням виборчих законів. Я б хотів, щоб цей мільйон переселенців вийшов під Верховну Раду, додав Тука.

Довідково: Представництво МОМ в Україні регулярно проводить опитування щодо ситуації із ВПО. В останньому 10 раунді, проведеному в червні 2018 року, шляхом особистих інтерв'ю було опитано 2406 респондентів та 4006 телефоном. Серед опитаних - 2% ВПО з Криму. Дослідження фіксує зниження рівня середнього доходу переселенців та проблеми із працевлаштуванням. За останніми даними, в Україні зареєстровано понад 1,5 млн ВПО.

QHA