КИЇВ (QHA) -

Представники Парламенту Туреччини пообіцяли кримським татарам підтримку в будівництві житла для переселенців і залученні інвестицій у будівництво соборної мечеті у Києві.

Як передає кореспондент QHA, про це йшлося на зустрічі Меджлісу кримськотатарського народу з депутатами Парламенту Турецької Республіки, яка відбулася в Офісі Меджлісу в Києві.

Делегація турецьких парламентарів, яку очолює голова Комітету міжнародних зв'язків Парламенту Туреччини Волкан Бозкир, наразі перебуває з офіційним візитом в Україні. Всі учасники делегації є членами Комітету з міжнародних зв'язків Парламенту Туреччини. На зустрічі був також присутній Надзвичайний та Повноважний Посол Туреччини в Україні Йонет Джан Тезель.

З кримськотатарського боку на зустрічі були присутніми лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемилєв, Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров, члени Меджлісу Ескендер Барієв та Різа Шевкієв і перший заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і ТПО України Юсуф Куркчі.

Лідери кримськотатарського народу поінформували гостей про ситуацію в окупованому Криму, про незаконні арешти та штрафи по відношенню до кримських татар, а також численні обшуки, знущання і тортури, які проводять представники окупаційних правоохоронних органів.

Голова Комітету міжнародних зв'язків Парламенту Туреччини Волкан Бозкир в інтерв’ю журналістам розповів, що кримськотатарський народ може розраховувати на всебічну підтримку корінного народу півострова та невизнання анексії Криму Росією.

— Наша позиція чітка і послідовна. Ми не визнаємо анексію та окупацію Криму. Сподіваємося, що переслідування кримських татар припиняться і вони будуть вільно жити у себе вдома, в Криму, — зазначив турецький парламентар.

Волкан Бозкир додав, що турецькі парламентарі приїхали до України, щоб зустрітися зі своїми колегами в Комітеті у закордонних справах Верховної Ради України. А наразі вони вже зустрілися з українськими урядовцями, міністром закордонних справ, провели плідні зустрічі з кримськотатарським співтовариством.

Заступник глави Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров в інтерв’ю журналістам повідомив, що на зустрічі обговорювалися не лише глобальні політичні питання. Так, представники турецького парламенту пообіцяли всебічну підтримку кримським татарам у реалізації конкретних актуальних проектів, зокрема допомогу в будівництві мечеті у Києві та житла для переселенців з Криму. За його словами, наразі обговорюється можливість залучення до будівництва мечеті турецьких інвестицій.

— Ми обговорювали взаємовідносини Туреччини та України, зокрема, кримськотатарські питання. Говорили про будівництво мечеті, говорили про будівництво тисячі квартир. Щодо житла, остаточного рішення поки ще немає. А щодо будівництва мечеті, скоріше за все, питання буде вирішено позитивно і за рахунок якихось турецьких фондів, або за рахунок агентства з міжнародного розвитку TIKA, буде зводитися соборна мечеть у Києві. Я не думаю, що у цьому році реально вирішити це питання, оскільки воно поки що на початковій стадії: ще не відведено землю у повному обсязі. Спочатку треба відвести землю, потім зробити відповідний проект з усіма необхідними прив'язками та технічними умовами і потім лише розпочинати будівництво.

Наприкінці зустрічі гості з Туреччини і господарі з України обмінялися пам'ятними подарунками. Зокрема, турецька сторона подарувала декоративну тарелю з кримськотатарською тамгою і національним орнаментом.

У свою чергу представники Меджлісу подарували турецьким гостям книгу поезій відомого класика перської поезії, філософа-суфія Джалаледдіна Румі.

Після зустрічі у Меджлісі делегація Комітету в закордонних справах Великих Національних Зборів Турецької Республіки попрямувала до українського парламенту, де вони зустрілися з Головою Верховної Ради України Андрієм Парубієм.

QHA