ХАРКІВ (QHA) -

Активісти роблять все можливе для того, щоб не допустити встановлення на місці поваленого в 2014 році пам'ятника Леніну нового монумента, який у соцмережах вже охрестили «одоробло». Потрібно сказати, що це найбільш миролюбна назва, дана городянами проекту пам'ятника на найбільшій площі Європи — площі Свободи.

— Нам відмовляють вдруге в прийомі позовної заяви. Цього разу відповіли, що ми не оплатили судовий збір. Але ми провели оплату через термінал, розташований у будівлі суду. У нас є відповідь з казначейства, де чітко вказано, що проплата була. Ми не зупинимося — в крайньому випадку цей пам'ятник може спіткати доля його «попередника» Леніна, — заявив журналістам депутат обласної ради Дмитро Булах.

Основна вимога пікетувальників зводиться до скасування рішення конкурсної комісії, створеної міськрадою. Багатьох не влаштовує відверто імперський вид схваленого проекту. Мистецтвознавці, історики та архітектори, які брали участь в акції, вважають, що такий пам'ятник не вписується в загальний архітектурний стиль площі.

Крім пікету під Дзержинським судом, активісти розмістили на сайті міської ради петицію до мера Геннадія Кернеса з вимогою скасувати рішення комісії. За одну добу петиція зібрала понад чотири тисячі підписів при необхідних для розгляду п'яти тисячах.

Проект пам'ятника на площі Свободи у Харкові

Історія питання. У 2014 році проукраїнські активісти знесли пам'ятник Леніну, встановлений на площі Свободи. Мер Харкова Г.А. Кернес пообіцяв у найкоротший термін відновити пам'ятник на тому ж місці. Однак прийнятий Верховною Радою Закон України «Про декомунізацію» завадив втіленню обіцянок міського голови.

У 2016 році міська рада виділила гроші з бюджету для повного демонтажу залишків статуї та постаменту, прозваного в народі «лабутени Ілліча». Після цього було оголошено конкурс на створення нового пам'ятника, покликаного об'єднати громаду міста. Конкурс проводився в стислі терміни, без залучення до вибору проекту широкої громадськості, переможцем був визнаний проект «придворного» скульптура Олександра Рідного, створений у співавторстві з братом головного архітектора міста Сергія Чечельницького. Багато з активістів побачили в такому рішенні корупційну складову.

QHA