КИЇВ (QHA) -

Сьогодні у «Кримському домі» відбулося урочисте нагородження переможців Всеукраїнського конкурсу студентських робіт, присвяченого 100-річчю першого Курултаю кримськотатарського народу, передає кореспонеднт QHA.

Усього на конкурс, організований Меджлісом кримськотатарського народу, подали 31 роботу. Журі визначило 8 переможців: троє лідерів і п’ятеро призерів.

Перше місце посіла робота студента другого курсу Навчального наукового інституту права Сумського державного університету Максима Бондаренка "Амет Озенбашли: невідомі сторінки біографії". Друге місце посів курсант другого курсу Національної академії внутрішніх справ Олег Супрунчук з дослідженням "Тижневик "Голос татар" як джерело дослідження процесу становлення кримськотатарської державності під час революційних подій 1917 року". Третє місце посіла студентка третього курсу Інституту підготовки кадрів для органів юстиції України Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого Владислава Капліна з роботою «Перший Курултай кримськотатарського народу 1917 року: історико-правовий аналіз».

Серед п'ятьох призерів зацікавлення викликало, зокрема, дослідження підполковника Національного університету оборони України ім. Івана Черняховського Мустафи Уркуметова "Кримськотатарські військові формування у роки національно-визвольних змагань 1917 — 1918 рр.".

Переможець, який посів перше місце, отримав заохочувальний приз — 5 тис. грн., друге місце — 3,5 тис. грн., третє місце — 2,5 тис. грн., а п’ятеро призерів отримали по 1 тис. грн. Премії профінансував Меджліс.

Почесні дипломи і фінансові призи переможцям і призерам вручив голова Меджлісу кримськотатарського народу і голова журі цього конкурсу Рефат Чубаров. Переможців також привітали заступник голови Меджлісу Ільмі Умеров, перший заступник Міністра з тимчасово окупованих територій Юсуф Куркчі, актор, режисер директор «Кримського дому» Ахтем Сеітаблаєв, історик Сергій Громенко.

Учасники церемонії наголошували, що цей конкурс засвідчив зростання взаємного інтересу кримських татар та українців до історії народу-сусіда і до спільної історії двох народів.

Рефат Чубаров відзначив, що організатори конкурсу досягли поставлених цілей. Він акцентував на цікавому моменті, що більшість учасників конкурсу про перший Курултай не є кримськими татарами і це підтверджує зацікавленість українців у вивченні історії кримськотатарського народу.

— Головне, що ми досягли того, чого хотіли. Ми хотіли залучити студентську молодь до роботи над дослідженнями, присвяченими першому Курултаю кримськотатарського народу. У наш час інтернету, динаміки, короткого піару, обізнаності на мить сісти і написати дослідження це дуже мужній вчинок і за це я дякую. Нам сподобався результат цього конкурсу тим, що є прояв цікавості до кримськотатарської історії. Те, що більшість учасників не є кримськими татарами, ми відзначили для себе із задоволенням. Якщо є така цікавість найближчих сусідів (українців) до тих, хто поруч — це говорить про те, що ми на правильному шляху.

Чубаров також повідомив, що планується продовжити подібні конкурси, і висловив сподівання, що нинішні конкурсанти візьмуть участь у наступних змаганнях.


Рефат Чубаров вручає диплом "бронзовому" призеру конкурсу Владиславі Капліній

Ініціатор конкурсу — перший заступник Міністра з тимчасово окупованих територій Юсуф Куркчі наголосив на важливості вивчення історії першого Курултаю, оскільки саме у ті часи були закладені підвалини демократичних державотворчих інституцій кримськотатарського народу.

— Це був наш борг, борг перед людьми-учасниками подій, які відбулися сто років тому. Ці люди (учасники першого Курултаю — ред.) взяли на себе відповідальність оголосити цю (кримськотатарську) республіку, взяли на себе відповідальність за цю територію. Тоді були закладені в цілому принципи державотворчого будівництва кримськотатарського народу, принципи, які сьогодні продовжилися і в діяльності Курултаю кримськотатарського народу, і в діяльності Меджлісу кримськотатарського народу.

Історик і член журі Сергій Громенко відзначив високий рівень більшості поданих робіт. Він також акцентував, що проведення такого конкурсу є вагомим внеском у покращення знань українців про Крим. Окрім того, історик вважає, що вивчення історії української і кримськотатарської революції дозволить уникнути їхніх помилок на сучасному етапі, коли українцям і кримським татарам доводиться протистояти спільному ворогу — Росії.

— Абсолютна більшість тих, хто подавав свої роботи — це жителі материкової України. І це дуже важливо з точки зору популяризації Курултаю серед українців. Ми також побачили, як українці на материку сприймають кримську історію. Були надзвичайно вдалі роботи, зокрема ті, які посіли перше і друге місце. Вони викликали справжнє інтелектуальне задоволення. Вивчення подій першої української революції 1917 року та кримськотатарської революції 1917 року дає нам можливості знайти певні відповіді на ті питання, які перед нами ставить нині війна проти Росії. Історія становлення революційної влади, історія становлення незалежності 1917 року для Києва і Бахчисарая була спільною.

Схожу тезу висловив і програмний директор «Кримського дому» Алім Алієв, який відзначив, що створення першого Курултаю започаткувало демократичну традицію в органах управління кримськотатарської спільноти, яка підтримується і до сьогодні.

— Дуже важливо, що роботи подали саме українці. Тому що зараз у нас відбувається процес переосмислення нашої спільної історії — кримськотатарської і української. Заснування Курултаю сто років тому — це заснування демократичної інституції, яка з 1917 року і до сьогодні має тяглість і демократичну традицію. Це дуже важливо для кримськотатарського суспільства, це дуже важливо для демократичного світу.

Переможець конкурсу Максим Бондаренко в інтерв'ю журналістам відзначив, що Амет Озенбашли, якому присвячена його робота, був дуже цікавою людиною — лікарем, поетом, політичним діячем, і намагання розкрити «білі плями» його біографії заохочувало до пошуків в архівах.

—  Коли я вивчав період створення Курултаю, то для мене стало відкриттям, що кримські татари і українці тривалий період часу існували поруч, співпрацювали, намагалися налагодити стосунки, — розповідає студент.

Нагадаємо, що Всеукраїнський конкурс студентських робіт, присвячений 100-річчю першого Курултаю кримськотатарського народу був оголошений напочатку 2018 року, тривав чотири місяці, у серпні були оголошені переможці. До участі в конкурсі були запрошені студенти, які навчаються у вищих навчальних закладах України. Умовою участі було написання унікальної авторської наукової статті кримськотатарською, українською або російською мовою, в якій розкриваються різні аспекти створення, роботи й ролі представницького органу кримськотатарського народу.

На конкурс подали 31 роботу, з яких визначили 8 переможців: трійка лідерів і п’ять призових місць. Абсолютна більшість поданих робіт була написана учасниками з континентальної України. Серед переможців студенти з Харкова, Львова, Сум, Києва. 

Журі очолював Рефат Чубаров. До складу журі увійшли професійні історики: Гульнара Бекірова, Сергій Громенко, Ельведін Чубаров.

QHA