КИЇВ (QHA) -

Україна сьогодні переживає складний період, пов'язаний з реформою головного закону країни. Багато експертів і організацій мають різні думки щодо доцільності й ефективності проведення реформ. Недотримання норм побудови внутрішнього діалогу між владою і громадськістю можуть спровокувати негативні наслідки для держави, як наприклад події під Верховною Радою 31 серпня, вважають експерти.

Вперше в Україні відбулися публічні консультації, які, на думку експертів, допоможуть залучити громадськість взяти участь у державному управлінні спільно з урядом. Опитування, що проводилися спеціалістами, показали що реформи в країні здійснюються посередньо, або ж імітується їх проведення. Основні проблеми – пасивність місцевих громад і небажання влади дослуховуватися до їх думок, якщо такі висуваються.

- Ми повинні переймати європейську практику. Як показує досвід, у випадку активного залучення громадськості до процесу змін до конституції, процес здійснюється важко, проте ефективно, - сказав голова Правління Міжнародного центру перспективних дослідів Василь Філіпчук. – Зацікавлені сторони (уряд і громадськість, - QHA) повинні взаємодіяти, ділитися думками, тому що процес проведення реформи в цьому випадку буває важливішим за результат.

Процес децентралізації, який наразі проводиться на законодавчому рівні в Україні, відбувається дуже закрито. Конституційні комісії не розглядають проекти детально, а приймають рішення про внесення змін без обговорення. А це може бути ризиковано, впевнений народний депутат від фракції «Самопоміч» Любомир Зубач.

Зміни в конституції не потягли за собою анонсовану зміну повноважень територіальних громад. В країні йде війна, на Україну тиснуть, як західні партнери, так і країна-агресор, - сказав Зубач. – У таких умовах взагалі неможна приймати зміни до Конституції.

На думку Любомира Зубача, подібні відкриті консультації повинні були початися ще півроку тому. З ініціативи Міжнародного центру перспективних досліджень консультації з усіх видів реформ стартують відсьогодні. В подальшому аналізувати державні рішення пропонують всім, хто бажає взяти участь у відкритих консультаціях і приєднатися до процесу реформування держави.

QHA