КИЇВ (QHA) -

Фестиваль документального правозахисного кіно та діалогів "Заломлення" триватиме у Києві до 25 квітня. Дискусії та покази фестивалю зосередяться на темі колективної історії прав людини у радянському минулому, пострадянському сьогоденні та його відгомонів в україно-російських відносинах сьогодні.

Усі фільми, представлені на "Заломленні", зачіпають тему дисидентського руху минулого століття, його трансформацію на пострадянському просторі.

Окрему увагу приділять викликам, з якими стикаються правозахисники сьогодні, у тому числі на стику російсько-українських відносин. Також на фестивалі буде висвітлена тема українських політв'язнів на території анексованого Криму та Росії.

Окрім кінопоказів, також будуть організовані дискусії з відомими російськими та українськими правозахисниками і кінематографістами.

У рамках фестивалю також відбудеться ретроспективна фотовиставка і встановлення таблички проекту "Остання адреса — Україна" у пам'ять про жертв радянських репресій. Фестиваль організований у співпраці "Будинки вільної Росії" у Києві і чеської організації "People in Need".

— Ми намагаємося простежити історичний ланцюжок розвитку або заломлення прав людини на пострадянському просторі тоді і зараз в Україні. Фільми будуть як українських і російських режисерів, так і зарубіжних. Деякі автори будуть присутні на обговореннях та дискусіях, в основному, на правозахисні теми. Це буде стосуватися і нашого правозахисного минулого, і нашого правозахисного сьогодення, — розповіла кореспонденту QHA координатор фестивалю Поліна Бродік.

Фестиваль "Заломлення" відкрився фільмом "Сила безсилих" і дискусією "Спадщина "Празької весни" як основа демократичних цінностей у Східній Європі" зі Зденькою Цаісовою, заступником посла Чехії в Україні. Документальний фільм "Сила безсилих" розповідає про наслідки «стирання історії» і про демократичні зміни, які відбулися після падіння комунізму в Чехословаччині.

— Оксамитова революція, яка проходила у Чехословаччині, була подвигом нашого громадянського суспільства, напевно, в цьому організатори побачили зв'язок з темою фестивалю і вирішили показати цей фільм. Президент і дисидент Вацлав Гавел зіграв у революції ключову роль. Чехії вдалося побудувати по-справжньому демократичне суспільство, але в останні роки ми переконалися у тому, що демократія — це не те, що тобі дали і воно є, а те, боротьба за що має тривати щодня, — прокоментувала фільм-відкриття фестивалю Зденька Цаісова, заступник посла Чехії в Україні.

Нагадаємо, на відкритті Міжнародного фестивалю документального кіно Docudays UA у Києві відбулася акція на підтримку українського кінорежисера Олега Сенцова, який відбуває термін покарання в Росії з політичних мотивів.

Раніше QHA повідомляло, що український фільм про війну на Донбасі отримав міжнародну премію на Стамбульському міжнародному кінофестивалі.

QHA