КИЇВ (QHA) -

У Києві провели пікет проти будівництва Канівської ГАЕС (гідроакумулюючої електростанції). Акція відбулася сьогодні, 14 березня, під будівлею Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.

Активісти вимагали звернути увагу на небезпеку «Програми розвитку гідроенергетики України», і на будівництво Канівської ГАЕС зокрема.

— Канівські гори мають складну геологічну структуру. І це може призвести до того, що в будь-який час за будь-яких небезпечних подій, породи можуть "поїхати". І схожі випадки вже були. Наприкінці 80-х, коли починали будувати Канівську ГАЕС, рили котлован і залишили техніку на ніч. Але вранці її вже не було, вона пішла під землю. Я вважаю, що ГАЕС — це небезпека не тільки для Канева, а й для всієї України. Якщо буде прорив, то будуть знищені усі греблі нижче за течією від Канева. Мало того, коли ГАЕС запрацює, то з дна Дніпра підніметься мул, а разом з ним — дуже багато шкідливих речовин. Але найголовніше, що після цього ніколи вже не буде Канівських гір, якими ми їх знаємо. А там знімали фільми Сергій Параджанов, Андрій Тарковський, Юрій Іллєнко та Юлія Солнцева. Але зупинити будівництво можна буде тільки якщо підніметься громадськість, — розповів кореспонденту QHA Юрій Гамалій, депутат Канівської міськради.

Акцію приурочили до Всесвітнього дня боротьби проти гребель за чистоту річок.

— Я сьогодні тут, бо я з Канева і я не хочу, щоб там будували ГАЕС. Це згубно позначиться на стані нашого Дніпра. У нас вже є проблеми через ГЕС, яка багато років функціонує, та й так річка дуже сильно забруднена, — поділилася з кореспондентом QHA Алла, учасниця акції.

Активісти провели театралізоване дійство, під час якого двоє з них зіграли Ігоря Насалика, міністра енергетики та вугільної промисловості, та Ігоря Сироту, генерального директора ВАТ «Укргідроенерго», окропили символічних Насалика і Сироту водою з джерела, яке буде знищено під час будівництва ГАЕС.

— Ми обрали двох найсміливіших з нас і зробили з них Насалика і Сироту, приклеївши на них фото. Спочатку ми запитали їх, навіщо ви затверджуєте таку програма розвитку гідроенергетики, і вони сказали те, що ми чуємо від справжніх Насалика і Сироти, що ця програма потрібна для української енергетики. Але громадськість і екологи говорять про те, що ця програма шкідлива і загрожує навколишньому середовищу, розповів кореспонденту QHA Дмитро Іванов, виконавчий директор Національного екологічного центру України.

Довідка: Канівську гідроакумулюючу станцію почали будувати більше 30 років тому, але будівництво зупинили у 1991 році. Зараз нарешті держава хоче його закінчити. Оновлений проект з адаптацією до сучасного стану об'єднаної енергетичної системи України передбачає будівництво гідроакумулюючої електростанції зі зменшенням потужності до 1000 МВт. Звести її планують біля села Бучак, недалеко від Канева, Черкаської області.

Нагадаємо, нещодавно в Україні запрацював закон про оцінку впливу на навколишнє середовище.

Раніше QHA повідомляло, що екологія річки Дніпро знаходиться під серйозною загрозою.

Також відомо, що завод «Кримський титан» шкодить екології Херсонської області.

QHA