КИЇВ (QHA) -

В п'ятницю, 28 жовтня, в рамках престижного міжнародного кінофестивалю «Молодість» в столичному кінотеатрі «Київ» відбувся прем'єрний показ фільму «Мустафа», присвячений лідерові кримськотатарського народу, людині-легенді Мустафі Джемілєву.

У залі були присутні сам Мустафа Джемілєв, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, а також представники кримськотатарської спільноти в Києві, члени Mеджліса, народні депутати, громадські та політичні активісти, журналісти і студенти.

Серед почесних гостей - українська співачка кримськотатарського походження Джамала.

У півторагодинному фільмі через біографію головного героя показано життя кримських татар в умовах депортації і складний, тернистий шлях їх повернення на Батьківщину. Документальна частина фільму ілюструє спогади не тільки учасників подій тих років з числа кримських татар, а й великої кількості правозахисників і дисидентів. Вони, як і сам Мустафа Джемілєв, пройшли через табори, в'язниці й суди.

Найбільш захоплюючі моменти у фільмі - художні частини, в яких екранізовані історія життя лідера, його боротьба за повернення кримських татар до Криму в період радянської влади, висновок і етапи найдовшого в світі голодування тривалістю 303 дні.

Фільм знімали півтора року в п'яти країнах, де записали 26 інтерв'ю з дисидентами і правозахисниками. Молодого Мустафу відмінно зіграв український актор Максим Пасічник.

- Оскільки у нас всі люди були розкидані по різних країнах - Туреччина, Польща, США, Росія, само собою Крим і різні міста України, то сама організація знімального процесу та інтерв'ю зайняли досить багато часу. В цілому, ми витратили на це 6 місяців, - розповів в інтерв'ю журналісту QHA перед прем'єрним показом режисер картини Ахмед Сарихаліл.

Фільм озвучений українською та російською мовами, з англійськими титрами.

Не менш цікавою стали обговорення та дискусія після перегляду фільму, а особливо виступ самого Мустафи-аг'а.

- Так вже вийшло, що в національному русі моє ім'я дуже відоме, але насправді він наш рух - це сотні імен, доль, людей, який брали участь ву ньому. І вони робили все можливе для повернення на Батьківщину, - сказав після перегляду головний герой фільму.

Мустафа Джемілєв підкреслив, що за часів СРСР КДБ побоювалося кримськотатарського руху не тільки через його згуртованість, а й того, що він мав різні цілі й прагнув допомагати всім, хто потребував підтримки і допомоги.

- Ми виступали за права не тільки кримських татар, а й тих, хто страждав від тоталітарного комуністичного пресу, незалежно від національності та віросповідання. В цьому і була наша сила, - пояснив він.

Робота над фільмом «Мустафа» почалася ще в лютому минулого року за ініціативи громадської організації «КримSOS». Як розповіла продюсер фільму, голова ГО «КримSOS» Таміла Ташева, частина грошей на створення картини, а саме 150 тисяч гривень, отримана від 252 українських і зарубіжних благодійників.

ФОТО: Кадр з фільму

QHA