ЛЬВІВ (QHA) -

17 травня у Львові біля пам'ятника Тарасу Шевченку відбулася акція «Запали вогник у своєму серці» до 74-ї річниці депортації кримських татар з рідного Криму.

На площі перед пам’ятником учасники акції вогниками свічок зобразили Кримський півострів, число «74» і контури національних українських та кримськотатарських гербів — «Тамга» і «Тризуб». 

— Ця акція присвячена дуже важливій події для нашого народу — 74-й річниці депортації кримських татар. Нам важливо це пам’ятати для самоідентифікації, щоб такого більше не повторилося. Мої родичі усі були депортовані. Половина на Урал, а половина в Узбекистан. Вони повернулися в Крим у 1991 році. Нажаль, склалися такі обставини, що ми змушені були залишити свою оселю три роки тому. Насправді, такі історії дуже болісні кожного разу. Важко слухати було, коли у моїй родині розповідали про часи сталінської депортації. Тоді людей гнали у вагони, місяцями везли у нелюдських умовах за тисячі кілометрів від дому. Це був страх, бо не знаєш, що на тебе чекає, рідні думали, що смерть і розстріли. Я відчуваю це у собі, цей поклик серця, крові, моїх генів. Я цього не бачила, але мені за це болить. Через ті обставини, які склалися тепер — це наша ідея-фікс — повернутися додому, на свою Батьківщину і відчувати себе господарями на своїй землі, — сказала корінна кримчанка Розілія Насибова, яка вже три роки мешкає у Львові. 

Присутній на заходах заступник міського голови Львова Андрій Москаленко зазначив:

— Сьогодні ми тут маємо запалити свічки пам`яті, адже маємо пам`ятати про цінність життя кожної людини, яке відстоюється і виборюється.

Відомий правозахисник і громадський діяч Мирослав Маринович закликав усіх присутніх не втрачати надії.

— У 1944 році також здавалося, що усе вже втрачено і не можна було навіть уявити, що все повернеться так як воно має бути. Тепер не так зле, як тоді, серця наші вже відкриті одне до одного. Ми маємо пам`ятати за ким правда, і що справедливість буде встановлена.

— 18 травня у світі вшановуватимуть 74-ту річницю сталінської депортації кримськотатарського народу, яка забрала життя майже половини корінного народу Криму. П’ятий рік окупації та анексії Криму Росією знову поставили під загрозу долю кримських татар. Майже дві тисячі кримських татар знайшли притулок у Львові. Кримськотатарська громада міста Львова розробила план подій і запрошує львів’ян, переселенців та гостей міста разом вшанувати пам'ять про цю трагічну сторінку в історії кримськотатарського народу. Вхід на усі заходи вільний, — повідомили органзіатори заходу.

Додамо, що сьогодні у Львові, 18 травня, о 19:00 на проспекті Свободи розпочнеться траурний мітинг до 74-ї річниці депортації кримських татар.

QHA