КИЇВ (QHA) -

У "Кримському домі" 30 вересня у Києві відбувся вечір на підтримку заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова, а також інших незаконно засуджених за політичними мотивами в окупованому РФ Криму, передає кореспондент QHA.

У стінах Кримського дому зібралося близько сотні осіб — політиків, активістів та всіх небайдужих, які прийшли проявити солідарність і моральну підтримку на адресу Умерова. Серед них — голова Меджлісу кримскотатарського народу Рефат Чубаров, лідер кримкотатарського народу Мустафа Джемілєв, член Меджлісу Гаяна Юксель, народний депутат Ганна Гопко, експерт Інституту демократії імені Пилипа Орлика Наталія Белітцер і багато інших.

Вечір розпочався з прямого включення з Криму. Члени об'єднання «Кримська солідарність», а також сам Умеров звернулися до всіх присутніх. Вони закликали Україну посилити роботу з обміну політв'язнів, гарантувати жертвам тортур підтримку після їх переїзду на материк і наполягати на створенні групи з розслідування ситуації в Криму під егідою ОБСЄ.

— Я б хотів, щоб цей зв'язок, який є зараз, він тривав, і хоча б раз на місяць ми розмовляли один з одним, і розповідали один одному про нинішній стан справ... Потрібно говорити про те беззаконня, яке відбувається тут зараз. Наприклад, Ренат Параламов, якого побили російські спецслужби, але він не злякався про це розповісти. Всі ці політичні переслідування є дуже показовими, і ми знаємо ще про декілька подібних випадках... Ми сподіваємося, що на материку ведеться робота зі звільнення наших політв'язнів, але люди, які перебувають у Криму, повинні знати хоча б мінімум того, що робить Україна , щоб вони розуміли, що робота ведеться, — розповів адвокат Еміль Курбедінов.

У свою чергу, Мустафа Джемілєв зазначив, що Україна буде боротися за своїх співвітчизників у Криму, і продовжувати говорити на міжнародному рівні про нинішній стан справ з правами людини на півострові.

— Нашим основним напрямом буде мобілізація світової громадськості. Зараз ми говоримо про внесення до списку Магнітського додаткового списку людей, які здійснюють всі ці злочини. Найближчим часом у мене і адвоката Полозова планується візит до Вашингтона, потім 11 жовтня в Страсбурзі, і на наступний день у Брюсселі відбудеться дискусія на цю тему. Ми зробимо все, щоб злочини, що вчиняються проти наших співвітчизників, не залишилися безкарними, — повідомив він.

Крім того, Рефат Чубаров нагадав, що Меджліс активно продовжує свою роботу в Києві і в своєму представництві у Херсоні, і всі питання, які стосуються порушень прав кримських татар і українців у Криму, постійно перебувають у роботі.

— Ми продовжуємо роботу щодо змін до Конституції в частині статусу Криму. У дуже сподіваюся, що в першій декаді жовтня ми зможемо їх презентувати. Президент поставив собі за мету в жовтні внести їх до Верховної Ради на розгляд... Ми намагаємося максимально відповідати тим викликам і загрозам, які несе також окупаційна влада. Зараз російські окупанти роблять все, щоб видавити всіх неугодних з Криму. У 21 столітті Путін не може, як Сталін, депортувати народ. Тому репресії, страх і відчай, з їх точки зору, повинні змусити людей залишати Крим. І в основному це спрямовано проти кримськотатарського народу, який у більшості своїй не підтримує окупацію. І ми намагаємося бути уважними і мобілізованими, щоб протистояти цьому, — сказав Чубаров.

Слово взяла також народний депутат Ганна Гопко, яка повідомила, що Україна передала лист канадському міністру закордонних справ Христі Фріланд, щоб та очолила кампанію на заході зі звільнення всіх політв'язнів у Криму.

— Ми також продовжуємо працювати над створенням окремої платформи, яка буде займатися питаннями деокупації Криму. І таким, дуже важливим питанням, буде акт політв'язнів. Ми також закликаємо всіх світових лідерів брати собі когось із політв'язнів, і особисто тиснути на Путіна з приводу його звільнення, — зазначила нардеп.

Вечір закінчився виступом активістки Айше Умерової, яка порівняла вирок, винесений її батькові, з депортацією кримських татар.

— У нас є не так багато часу, тому що ми не знаємо, в який термін буде розглянута апеляція. І ми повинні максимально посилити тиск і вжити всіх можливих і неможливих заходів, задіяти всі важелі, які тільки можна собі уявити, залучити міжнародних партнерів і українську владу, щоб цей вирок не вступив у силу. Дуже важко говорити про те, що батькові 60 років, і у нього цілий букет хвороб, а колонія-поселення — це, по суті, посилання, синонім депортації. І якщо світ нічого з цим не зможе вдіяти, то яка ціна цього світу,—- резюмувала вона.

 

Нагадаємо, підконтрольний Кремлю Сімферопольський районний суд в середу, 27 вересня, виніс вирок у справі Ільмі Умерова у вигляді двох років колонії-поселення.

Адвокат Микола Полозов зазначив, що з урахуванням стану здоров'я Ільмі Умерова, вирок у вигляді двох років колонії-поселення рівносильний смертному вироку. Також він повідомив, що існує небезпека того, що російська влада вивезе Ільмі Умерова на територію РФ для відбування покарання, щоб ускладнити до нього доступ рідних і адвокатів.

Міністерство закордонних справ України вважає вирок російських "суддів" у Криму Ільмі Умерову злочинним і незаконним, а президент України Петро Порошенко заявив, що вирок, винесений у справі Ільмі Умерова, — ганебний.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров впевнений, що рішення «суду» в окупованому Криму відносно заступника голови Меджлісу Ільмі Умерова — це спроба змусити кримських татар покинути Крим.

Раніше російський прокурор просив покарання для Умерова у вигляді 3 років і 6 місяців позбавлення волі умовно, з випробувальним терміном на 3 роки і забороною на три роки займатися публічною і викладацькою діяльністю.

Нагадаємо, ФСБ по Криму 12 травня 2016 року порушила проти Ільмі Умерова кримінальну справу за ст. 280.1 за нібито заклики в ефірі телеканалу ATR до дій, які загрожують територіальній цілісності Російської Федерації.

Умеров стверджує, що справу проти нього порушено на підставі двох фраз, висмикнутих з контексту і невірно перекладених, з додаванням слів, яких він не говорив.

QHA