РІВНЕ (QHA) -

Вчора, 25 січня, у центрі Рівного на майдані Незалежності, розмістили величезні куби з інформаційними довідками. Як стало відомо, з ініціативи представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні та Міністерства соцполітики за участю Рівненської ОДА та Рівненської міськради організовували тимчасову інсталяцію «Грані³», аби привернути уваги громадськості до проблеми торгівлі людьми та сексуальної експлуатації.

— Три інформаційні куби закликають громадськість знати, розуміти та діяти. Саме так вони і називаються. На кубах нанесена важлива інформація про те, як убезпечити себе від потрапляння в ситуацію торгівлі людьми, крім того, там написані реальні історії людей, які це пережили, — розповіла спеціаліст Програми протидії торгівлі людьми представництва МОМ в Україні Ірина Мидловець.

Всього ж, за оцінками МОМ, за роки незалежності України від торгівлі людьми постраждало близько 160 тисяч осіб різного віку, походження та рівня освіти. Людям розповідали, яким чином можна працевлаштуватися безпечно та куди звертатися у разі виникнення небезпеки. До акції долучилися також рівненські правоохоронці. Організатори запросили студентів місцевих професійно-технічних навчальних закладів, бо під час пошуку професії молоді люди схильні погоджуватися на ризиковані пропозиції.

— Повертаючись додому, люди не асоціюють всю ситуацію, в якій опиняються. Зазвичай вони кажуть, що просто не пощастило. А цією інсталяцією ми хочемо сказати те, що люди, які зіткнулися з цією ситуацією, не є сам на сам. Їм надається безкоштовна психологічна, юридична підтримка, одноразова матеріальна допомога, окрім того працюють громадські організації та міжнародна спільнота, щоб допомогти людям, каже Ірина Мидловець.

Якщо подивитися на діаграми, представлені МОМ, то можна сказати, що найбільше постраждалих від торгівлі людьми за останні 16 років було 2007 та 2016 року. Основними країнами призначення залишаються Росія та Польща. Цікаво, що, починаючи з 2004 року, динаміка йде до збільшення постраждалих серед чоловіків: 14 % чоловіків та 86 % жінок 2004 року та 60 % чоловіків і 40 % жінок 2016 року.

— Про проблему торгівлі людьми чули всі. Але люди чомусь впевнені, що це може статися з ким завгодно, але не з ними. З іншої точки зору людей штовхають на заробітки певні особисті проблеми фінансові нестатки, потреба у коштах на лікування, борги, крах бізнесу, або житлові проблеми, які важко вирішити без серйозних грошей. Тому люди, не дивлячись на це, ризикують і виїздять на заробітки і, на жаль, потрапляють в експлуатацію, пояснює голова громадської організації «Центр підтримки громадських ініціатив "Чайка"» Лариса Гунько.

Інформаційна інсталяція вперше відкрилася у Києві 2 грудня у Міжнародний день боротьби за скасування рабства. Рівне це четверта зупинка після Києва, Вінниці та Житомира, після чого вона подорожуватиме іншими містами України, а фахівці сподіваються, що люди дізнаються більше інформації, як не потрапити в ситуацію торгівлі людьми.

— Наша акція є профілактичною, адже запобігти набагато легше, ніж витягати людину з цієї ситуації, тому хочемо привернути увагу людей до проблеми, резюмує Ірина Мидловець.

Постраждалим від торгівлі людьми або сексуальної експлуатації радять не мовчати, а звертатися до поліції, а також до консульств, державних органів та громадських організацій по допомогу.

Як повідомляли кореспонденту QHA в українському представництві Міжнародної організації міграції, значна кількість постраждалих від внутрішньої торгівлі людьми в Україні піддавалися експлуатації на території анексованого Росією Криму.

QHA