РІВНЕ (QHA) -

У неділю, 26 листопада, рівняни мали змогу зустрітися з легендарною зв’язковою Романа Шухевича Ольгою Ільків, яка 14 років провела у радянських в’язницях. Нині їй 97 років, проте вона добре пам’ятає своє дитинство та роки молодості.

— У житті людини є моменти, коли вона сама себе усвідомлює. Я народилася у сім’ї, де мама з батьком розійшлися, мене виховували дідусь та бабуся, вони хотіли, щоб я була особливою, – згадує зв’язкова УПА. — Я навіть не думала попасти до Шухевича… Шухевич йшов своєю дорогою. Мав своїх людей, свої ідеї, а я формувалася як людина, помаленьку. Він був як всі інші люди. Мав сильні та слабкі сторони. Треба говорити про те, які у нас родяться герої. Є люди, які мають вплив на епоху, впливають на долю народу. І таким був Шухевич.

Крім того, Ольга Ільків згадувала, як  виїхала до Варшави до матері, і яке значення для неї мала ця поїздка. Також зв’язкова Шухевича розповіла і про його смерть – до будинку, де на той час перебував провідник УПА, навідалися представники держбезпеки. Після перестрілки Шухевич, аби не здатися до полону, вистрілив собі у скроню.

— Вороги напали. Хотіли взяти провідника живим. Він вистрибнув із ліжка, один із солдат його поранив в область серця. Він тоді взяв пістоля і вистрілив собі у скроню, – каже Ольга Ільків.

Слід зазначити, що Указом Президента України від 17 січня 2008 р. № 32 Ольга Ільків нагороджена Орденом княгині Ольги ІІІ-го ступеня. Вона також має чимало інших відзначень та нагород. Крім того, є авторкою низки статтей про Романа Шухевича.

Нагадаємо, у Рівному експонувалась виставка «УПА: історія нескорених», присвячена Українській Повстанській Армії.  

QHA