РІВНЕ (QHA) -

У вівторок, 5 вересня, за участю представників місцевої влади на Рівненському сміттєзвалищі відкрили біогазову станцію, яка дозволяє видобувати зі сміття газ та перетворювати його на електроенергію. Як очікується, станція щороку видобуватиме 2,5 — 4 млн. кубів біогазу, за допомогою якого вироблятиме понад 4 млн. кВт/год.

Група компаній «Укртепло», яка є інвестором, вклала у розробку проекту близько 20 мільйонів гривень і витратила близько року для того, щоб його запустити.

Станція запобігатиме загорянням на сміттєзвалищі, подібним до того, яке сталося під Львовом. За словами керівника «КАТП-1728» Ростислава Кралюка, установка зменшить ймовірність пожеж на 50%.

На практиці це означає, що з нижніх шарів звалища відкачуватиметься метан, потім за допомогою спеціального обладнання газ перетворюватиметься на електроенергію, яку інвестор планує продавати державі. Очікують, що вкладені інвестиції окупляться через 3,5 — 4 роки.

— Ми встановили обладнання. Пробурили 26 свердловин. Ми дегазуємо цей полігон. Двигун виробляє електроенергію, яку ми продаємо. Через 10 днів ми вже почнемо працювати у загальному режимі, розповідає засновник групи компаній «Укртепло» Іван Надєїн. — Мережа отримує 500 кВт/год додаткової електроенергії. Це фактично міні-електростанція з газу, який сьогодні смердить та забруднює екологію.

Подібні станції в Україні встановлені лише у 15 містах.

— У Європі такі проекти працюють вже десятиріччями. А у нас тільки зараз це починають робити. На жаль, проблемою сміття в Україні ще ніхто серйозно не займався. Влада має думати, як залучити інвесторів до таких проектів, каже Надєїн.

У місцевій владі відзначають позитив від даного проекту. Найперше, що виділив мер Рівного Володимир Хомко  це пожежна безпека та екологія. Крім того, щонайменше протягом 15 років місто отримуватиме орендну плату за рік це десь близько 200 тисяч гривень, також інвестор має встановити відеоспостереження та пожежні гідранти.

— Люди не тільки заробляють гроші, але й створюють певний рівень безпеки для нашого сміттєзвалища. Це надзвичайно добре, — зазначив голова Рівненської облдержадміністрації Олексій Муляренко. 

У ГК «Укртепло» сподіваються, що після запуску мережі біогазових станцій розпочнуть переробку твердих побутових відходів.

QHA