ТАЛЛІНН (QHA) -

З 17 по 19 листопада у столиці Естонії — Таллінні перебувала делегація кримськотатарського народу, до складу якої увійшли перший заступник міністра інформаційної політики України Еміне Джеппар, члени Меджлісу, керівник інформаційного агентства QHA («Кримські новини») Гаяна Юксель та член Меджлісу, голова правління кримськотатарського Ресурсного Центру Ескендер Барієв.

Разом із координатором проекту від Естонії та членом постійного Форуму ООН з питань корінних народів Олівером Лооде кримськотатарська делегація змогла розповісти експертам і представникам з естонської сторони про проведену 2016 року роботу та плани на наступний рік щодо реалізації проекту про підтримку та розвитку народної дипломатії кримських татар .

Нагадаємо, що рік тому під патронатом лідера кримськотатарського народу, народного депутата України Мустафи Джемілєва, за підтримки МЗС Естонії розпочався проект з просування народної дипломатії кримських татар у Європі та світі.

Учасниками проекту виступили Естонський Інститут з прав людини, Міністерство інформаційної політики України та Меджліс кримськотатарського народу, а головною його метою є збільшення рівня поінформованості світу про кримських татар, їхні історію і культури.

Стратегія публічної дипломатії кримських татар була представлена ​​9 серпня у Києві в рамках Дня корінних народів. Зараз же триває робота Міністерства інформаційної політики щодо інтеграції Стратегії у діяльність уряду України.

Серед останніх реалізованих Мінінформом комунікаційних компаній кримських татар, які стали частиною реалізації Стратегії — звернення кримськотатарських журналістів до колег з усього світу «We are Crimean Tatars» («Ми  кримські татари»,  ред.) до Дня кримськотатарської журналістики, кампанія до Дня Депортації кримських татар 1944 року, презентаційний ролик корінного народу України до Міжнародного Дня корінних народів та акція на підтримку Ільмі Умерова.

Крім цього, у травні нинішнього року відбулося засідання Постійного Форуму ООН з питань корінних народів, де представник Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв розповів про численні правопорушення стосовно корінних жителів Криму  кримських татар. Також був проведений сайд-івент, присвячений Криму і корінному народу півострова, де був представлений відеоролик «Ми  кримські татари» («We are Crimean Tatars»  ред.).

18 листопада у Талліні відбулася перша зустріч в Естонському інституті з прав людини. Разом з координатором інституту Ает Кукком члени делегації змогли розпочати роботу над пересувною виставкою про кримських татар, реалізація якої запланована на найближчий час і може бути представлена ​​на різних майданчиках. Друга важлива зустріч відбулася у Міністерстві закордонних справ Естонії, де учасників проекту прийняла керівник департаменту МЗС Естонії Маріу Туудінг, яка відповідає за дані проекти.

Маріу зазначила, що проект з підтримки кримських татар особливо важливий для Естонії у світлі останніх подій в Криму і в Україні. У свою чергу Еміне Джеппар розповіла про виконану роботу за рік реалізації проекту. Також вона додала, що зараз проводиться робота з імплементації окремих положень Стратегії народної дипломатії в діяльність Кабінету Міністрів України, який міг би використовувати окремі положення Стратегії у своїй роботі.

Член Меджлісу Ескендер Барієв наголосив на важливості подальшої реалізації різних напрямків, які були описані у стратегії, а також розповів, як можна реалізувати їх у діяльності очолюваного ним Кримськотатарського Ресурсного Центру. Наприклад створення Академії публічної дипломатії, в якій можна готувати і навчати активну і перспективну молодь системі роботи в міжнародних організаціях. Він зазначив, що вельми цікавим є досвід Естонії у питанні створення е-government (електронного уряду, — ред.), цей досвід можна застосувати в Україні, наприклад у питанні оформлення документів для громадян з тимчасово окупованої території.

Член Меджлісу кримськотатарського народу Гаяна Юксель розповіла про можливості застосування Стратегії у житті кримськотатарської діаспори. 4 листопада у Києві вона була представлена ​​в роботі шостого засідання Всесвітнього конгресу кримських татар, і може бути взята за основу роботи кримськотатарських діаспор, оскільки зараз вони активізувалися і шукають можливості приносити користь своєму народові.

У той же день відбулася зустріч з депутатом Європарламенту Тунне Келямом, який був активним ініціатором висунення кандидатури лідера кримських татар Мустафи Джемілєва на премію ім. Андрія Сахарова. Депутат поділився, що у Європі підігріваються проросійські настрої, і в політичних питаннях багато хто під час прийняття рішень керується економічними питаннями. Але це не означає, що треба скласти руки і нічого не робити. Особливо важливо розповідати, що сталося в Україні та Криму.

Учасники зустрічі у Талліні обговорили подальші плани на 2017 рік у рамках даного проекту. Як зазначив координатор проекту з естонської сторони Олівер Лооде, кримські татари мають використовувати всі наявні у них механізми для того, щоб бути представленими на тематичних і міжнародних майданчиках (таких, як форпост корінних народів ООН і місія ОБСЄ), а також мають співпрацювати з міжнародними правозахисними організаціями для висвітлення ситуації в Криму і на материковій Україні.

ФОТО: Facebook

QHA