ВІННИЦЯ (QHA) -

Тема електронної демократії та електронного урядування набирає популярності в усьому світі. Вінницька область — один з передових регіонів у сфері впровадження IT-сервісів, послуг та інновацій, спрямованих на зв'язок суспільства із владою. Про те, як інструменти електронної демократії сприяють участі суспільства у розвитку свого міста, розповіла керівник проекту «Лабораторія електронної демократії» ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» Оксана Гречко.

За словами керівника проекту, Україна поліпшила свій результат індексу е-урядування на 25 позицій і піднялася з 77-го на 32-е місце у показниках участі в рейтингу Індексу е-урядування ООН 2016 року.

— Такі суттєві зрушення обумовлені, перш за все, тим, що в Україні запрацювала система електронних петицій до Президента України, до Верховної Ради, а віднедавна і до Кабінету міністрів України,  зазначила Оксана Гречко.  Крім цього, працює ще і єдина система місцевих е-петицій. Але, незважаючи на певні успіхи, рівень обізнаності та впровадження інструментів електронної демократії залишається досить низьким.

У свою чергу, головний спеціаліст відділу інформатизації департаменту інформаційних технологій міської ради Юрій Левченко розповідає, що Вінниця приєдналася до використання інструментів електронної демократії у форматі впровадження системи місцевих е-петицій у рамках програми EGAP.

За період існування ресурсу надійшло 440 е-звернень, повідомив посадовець. За правилами, якщо документ набирає 350 голосів, його розглядають як петицію, в іншому випадку як колективне звернення. Крім цього, у Вінниці працює бюджет громадських ініціатив, який користується великим попитом. Жителі можуть отримати на реалізацію власних проектів до одного мільйона гривень, в залежності від масштабів ідей.

Нещодавно відбувся перший всеукраїнський конкурс IT-проектів у сфері електронної демократії — EGAP Challenge, одним з переможців якого став екопроект вінницьких студентів «EcoCitizens».

Студент IV курсу, голова Наукового товариства студентів та аспірантів ВНТУ Олег Сидорук стверджує, що за допомогою EcoCitizen вдасться побудувати справжнє Smart City.

Люди в пошуках кращого міста все частіше звертають увагу на рівень забруднення повітря, шумове забруднення і високу вологість, каже студент ВНТУ. Тепер уявіть, що ви знаєте це і можете ділитися показниками і порівнювати їх миттєво у режимі реального часу. Така інформація допоможе поліпшити якість нашого довкілля. EcoCitizens це проект інформаційної системи екологічного моніторингу, який базується на мережі датчиків, сервісі обробки і візуалізації отриманих даних. Ми пропонуємо створити систему масового онлайн-моніторингу довкілля. Працюватиме це за допомогою датчиків, що вимірюють температуру, вологість, СО2, пил, тиск і освітлення.

Олег Сидорук впевнений, що пристрій для зчитування даних користуватиметься популярністю завдяки доступній ціні (сто доларів) і компактності.

— Низька споживана потужність пристрою дозволяє помістити його на балконах і підвіконнях. Живлення пристрою може бути забезпечене за допомогою панелі сонячних батарей або безпосередньо від мережі. В ідеалі ми отримаємо мережу моніторингу з центральною базою даних і вільним доступом до неї, що дозволить оперативно реагувати на складні екологічні ситуації.

На базі проекту EcoCitizens можна створювати численні сервіси для аналізу та оперативного оповіщення про стан довкілля.

Проект буде цікавий для вчених, розробників, ОСББ, шкіл і міст.

Для розвинених країн проблема екології є однією з найважливіших. На сьогодні в рамках ООН укладено близько 270 угод в екологічній сфері, що стосуються забруднення морів і повітря, небезпечних відходів, загрози біологічному різноманіттю, опустелювання та зміни клімату.

Що стосується України, то питання екології тут стоїть надзвичайно гостро. Основними проблемами в нашій країні є забруднення водних ресурсів і повітря, скорочення середньої тривалості життя, скорочення різноманітності тваринного і рослинного світу, проблема сміття і побутових відходів, незаконна забудова берегів річок, озер і морів, наслідки Чорнобильської катастрофи.

Експерти екологічних центрів попереджають, що якщо людство не зупинить викиди парникових газів, то вже в недалекому майбутньому багато регіонів Землі потерпатимуть від нестачі питної води, зокрема це торкнеться і України.

Глобальне потепління — це підвищення середньої температури кліматичної системи Землі. Кожне з останніх трьох десятиліть було тепліше за попереднє, температура повітря підвищується починаючи з 1850 року. 2010 року академії наук основних індустріальних країн підтвердили висновок, що здебільшого зміни температури викликані підвищенням концентрації парникових газів внаслідок людської діяльності.

Галина Панкратьєва

QHA