ВІННИЦЯ (QHA) -

73-ту річницю Депортації кримських татар 18 травня вшанували на траурному мітингу, на Майдані Героїв Небесної Сотні у Вінниці.

«Щоб не дозволити статися гіршому, потрібно врахувати помилки минулого» — саме під таким гаслом пройшло вшанування кримських татар — жертв Депортації.

Для того, щоб наочно продемонструвати, в яких умовах кримських татар вивозили з їх рідних домівок, організатори мітингу підготували інсталяцію — вагон, обмотаний колючим дротом з фотографіями закатованих людей.

Під час мітингу-реквієму звучали гімни українського і кримськотатарського народів, молитви і слова надії про повернення додому, в Крим.

Всі присутні мали можливість зав'язати стрічку на колючий дріт у знак пам'яті та солідарності з багатостраждальним кримськотатарським народом.

Організатори заходу — учасники громадської організації «Ветан» висловили надію, що такі заходи будуть об'єднувати всіх небайдужих до долі кримськотатарського народу.

Ескандер Анафієв, голова громадської організації «Ветан», у своїй промові закликав вшанувати світлу пам'ять жертв, постраждалих від сталінського режиму.

— Це трагічна сторінка в історії не тільки кримських татар — це біль усіх народів, що стали жертвами радянського тоталітаризму, — каже Ескандер Анафієв. — Важливо, щоб українці та кримські татари стояли пліч-о-пліч, адже саме ми відчуваємо втрату один одного, як ніхто інший. Сьогодні день наповнений сумом і розумінням того, що історія повторюється. Єдине, що сьогодні нас не відправляють у скотовозах, але роблять все можливе, щоб наш народ покинув Крим.

Також Ескандер Анафієв подякував вінничанам, які свого часу тепло прийняли кримських татар.

— Три роки тому ми приїхали до Вінниці. Сказати, що ми тут повністю адаптувалися і відчуваємо себе комфортно — не можна, — зазначив голова громадської організації «Ветан». — Ми продовжуємо молитися за повернення додому. У нас є батьківщина, і ми мріємо туди повернутися. У нашій громаді близько 200 кримських татар. За три роки перебування у Вінниці, за моїми підрахунками, у нас народилося 30 дітей. На жаль, нам не вистачає житлової площі, адже сім'ї з 9 осіб важко жити на 30 квадратних метрах. Але ми терпимо і сподіваємося, що уряд зверне на це увагу. Наші чоловіки виїжджають до великих міст на роботу, за місцем проживання ми намагаємося ставити свої теплиці та вирощувати гриби. Ми постійно в роботі.

Нагадаємо, 18 травня 1944 року в Криму почалася депортація кримських татар. Радянська влада звинуватила весь народ у співпраці з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. Тисячі кримських татар вивезли до Середньої Азії. Дорогою і протягом першого року висилання від голоду і хвороб загинули більше 30 тисяч осіб. Кримським татарам дозволили повернутися на батьківщину в Крим лише у 1989 році.

12 листопада 2015 року Верховна Рада України прийняла постанову, якою Депортація кримських татар 1944 року визнана геноцидом кримськотатарського народу. Розслідування за фактом Депортації кримських татар було розпочате прокуратурою АР Крим у жовтні 2016 року.

QHA