ВІННИЦЯ (QHA) -

У Вінниці згадали трагічні події 75-річної давності, які забрали життя 20 тисяч євреїв.

Близько сотні вінничан зібралося на території Меморіалу пам'яті жертв Голокосту, аби вшанувати світлу і вічну пам'ять своїх закатованих предків.

Мітинг-реквієм, присвячений 75-й річниці масових розстрілів єврейського населення під час нацистської окупації Вінниці, розпочався з молитви за вбитих. Її проголосив головний рабин Вінниці та Вінницької області Шауль Горовіц.

— Страшно стояти тут, збиратися на цьому місці, де люди померли ні за що, — каже Шауль Горовіц. — Нещодавно до мене потрапила фотографія з написом «Це останній єврей, убитий у Вінниці». Як бачите, фашистам не вдалося втілити все задумане. Трагедія нашого народу ніколи не повинна повторитися, на Землі має бути мир.

Присутній на скорботному заході начальник управління у справах національностей і релігій Вінницької облдержадміністрації Ігор Салецький зазначив, що Голокост — це одна з найжахливіших сторінок в історії ХХ століття.

— Сьогодні ми сумуємо разом з єврейською родиною і демонструємо свій протест діям тих країн, для яких людське життя не є найбільшим скарбом, — каже Салецький. — Ми завжди будемо пам'ятати тих, хто був закатований під час нацистської окупації Вінниці 1942 року.

Представники єврейської громади висловили глибоку вдячність тим людям, які, ризикуючи життям, рятували дітей євреїв заради спільного майбутнього.

Керівник організації «Християни за Ізраїль» Кун Карлір, завдяки якому в області було встановлено 20 пам'ятників у місцях масових поховань євреїв, у своїй промові зазначив, що неможливо змінити події 75-річної давнини, але в наших силах — розділити скорботу єврейського народу.

— Ми стоїмо в жахливому місці та, на жаль, це місце не обмежується клаптиком землі, — каже Кун Карлір. — У Європі ми називаємо ці події Голокост-кулями. Я виріс у Бельгії. Навчаючись у школі, ми дізнавалися про Голокост, який стався на території Польщі. Про те, що відбувалося на українській землі, ми й гадки не мали. В Україні понад дві тисячі могил масового поховання євреїв, понад півтора мільйона втрачених життів. Тільки зустрічаючись з праведниками, ми дізналися про трагічну історію цього народу. У 2009 році ми почали запрошувати іноземні делегації для вивчення трагічних сторінок єврейської історії. Ви уявляєте, які відчуття у людей, які вперше почули про події, що відбувалися під час війни в Україні? Молоде покоління німців розуміє, що від рук їхніх дідів загинули невинні люди. Іноземці, що побували на таких могилах, вже ніколи не будуть колишніми. Неможливо змінити події 75-річної давності. Але ми можемо розділити всю скорботу і печаль єврейського народу.

Наприкінці мітингу-реквієму своїми спогадами з присутніми поділилася колишня ув'язнена гетто, заступник голови Вінницького міського товариства колишніх малолітніх в'язнів фашистських концтаборів Циля Краснер.

— Ми стоїмо на землі, де промчала кривава хвиля Голокосту і погубила більшість євреїв Вінниччини. Ми — колишні малолітні в'язні концтаборів і гетто, які пережили всі жахи і пізнали горе і страждання, загибель рідних і близьких. Ми бачили жахи фашистського божевілля і повинні передати немеркнучу пам'ять про людей, які покояться в цих могилах. Пригадую, що дітей знищували насамперед — вони були баластом. На них не потрібно було витрачати кулі. У дитячій могилі лежали немовлята, які не могли ще й слово «мама» вимовити. Їхні голови розбивали об асфальт і дерева, а потім, напівживими або живими, кидали в землю. Наш святий обов'язок — зберігати їхню пам'ять і передати цю пам'ять майбутньому поколінню.

Довідка. Цими днями у всьому світі відзначають День Катастрофи і героїзму європейського єврейства. Це день пам'яті близько шести мільйонів євреїв, знищених у період Другої світової війни Третім Рейхом і його союзниками, а також вшанування єврейського опору тих часів. Дата перехідна і залежить від єврейського релігійного календаря. Зазвичай випадає на останню декаду квітня.

QHA