КІРОВО-ЧЕПЕЦЬК (QHA) -

Сьогодні, 10 березня, виповнюється 32 роки учаснику Революції Гідності, кримському політв'язню Олександру Костенко, який ось уже четвертий рік зустрічає свій день народження в російській в'язниці, повідомляє правозахисна організація Crimean Human Rights Group.

У травні 2015 року жителя Сімферополя Олександра Костенка кримський «суд» засудив до чотирьох років і двох місяців ув'язнення нібито за спричинення каліцтва співробітнику кримського «Беркута» у Києві. Справа українця тоді взяла під особистий контроль «прокурор Криму» Наталія Поклонська. Після розгляду касаційної скарги термін зменшили до трьох років і шести місяців ув'язнення. Кримчанина тримають далеко від рідного дому — в російській виправній колонії № 5 м. Кірово-Чепецьк (Кіровська область РФ).

Справа Костенка стала безпрецедентною на той момент, оскільки російська влада, по суті, його покарала за участь у подіях лютого 2014 року, які відбулися навіть не в Криму, а у Києві. Олександра Костенка визнано політв'язнем.

З початку російської окупації Криму на долю родини Костенка, яка проживала у Сімферополі, випали важкі випробування. Після арешту Олександра у березні 2015 року його батько Федір Костенко публічно заявив про тортури, за допомогою яких окупаційна влада вибивала потрібні їм «свідчення» у його сина: били, зламали руку, потім підвішували за неї, били електричним струмом. Після цього Федір Костенко попрямував з Криму до Києва, щоб публічно розповісти про незаконні справи проти його сина, і пропав безвісти.

Мати — Олена Костенко — перенесла два інсульти. Брат Євген Костенко, не витримавши знущань над Олександром, під час «судового» засідання показав «судді» Можелянському «жест образливого характеру», за що відносно нього було порушено кримінальну справу і накладено штраф — 60 тисяч рублів.

Напередодні дня народження Олександра Костенка представники Кримської правозахисної групи поспілкувалися з його рідними. Мати і брат політв'язня й досі мешкають в анексованому Сімферополі.

За їхніми словами, в бараку колонії, де відбуває покарання Олександр Костенко, знаходиться більше ста чоловік. Стан здоров'я кримчанина за час перебування в колонії погіршився.

— Люди хворіють, але лікуватися в колонії немає можливості. Отримати ліки — велика проблема. Треба написати заяву на отримання, підписати, отримати дозвіл, потім вистояти в черзі з декількох десятків людей. Стоять усі хворі, часто один одного заражають. Таблетки і вітаміни видають поштучно на 1 день, потім треба знову вистоювати чергу — розповідає Олена Костенко.

Раніше повідомлялося, що до дня народження незаконно заарештованого у Москві журналіста Романа Сущенка 8 лютого в «Укрінформі» відкрилася фотовиставка його картин.

QHA