СІМФЕРОПОЛЬ / Акмесджит (QHA) -

Активісти кримськотатарського національного руху, учасники зустрічі 20 серпня, приуроченої до 30-річчя масових мітингів на Червоній площі в Москві влітку 1987 року, оприлюднили заяву. Текст заяви опублікував на своїй сторінці в Фейсбуці перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелялов.

У заяві учасники акції пам'яті, яку через перешкоди силовиків довелося перенести в село Сари Су Білогірського району, зазначають, що через тридцять років кримськотатарський народ опинився в подібній з часами СРСР ситуації. У політичній обстановці кримські татари підтвердили своє прагнення на реалізацію природного права на самовизначення на історичній батьківщині — у Криму.

Заява

активістів кримськотатарського національного руху,

учасників зустрічі,

приуроченої до тридцятиріччя

московських подій 1987 року

Улітку 1987 року сотні делегатів кримськотатарського народу з різних регіонів СРСР організували масові акції протесту в Москві.

Їх причиною стало тривале ігнорування керівництвом країни багаторічних вимог кримськотатарського народу. У першу чергу, мова йшла про повернення кримськотатарського народу на свою батьківщину до Криму і відновлення національної державності. Делегати також вимагали звільнення всіх, хто знаходиться у місцях ув’язнення і психіатричних спецлікарнях учасників кримськотатарського національного руху.

Цим подіям передували постійні обшуки та арешти, звільнення з роботи і виключення з навчальних закладів активістів кримськотатарського національного руху; перешкоджання масового повернення кримських татар до Криму, повторні депортації тих, хто вже повернувся на Батьківщину.

Через тридцять років кримськотатарський народ опинився у подібній ситуації.

У 2014 році Крим у порушення міжнародно-правових норм в односторонньому порядку із застосуванням збройних сил було включено до складу Російської Федерації. Це сталося всупереч думці кримськотатарського народу — корінного народу Криму, який відкрито виступив за збереження територіальної цілісності України.

Сформована на Кримському півострові «Республіка Крим» (як, втім, і Автономна Республіка Крим) абсолютно не сприяє реалізації права кримськотатарського народу на самовизначення.

Представники кримськотатарського народу, активісти кримськотатарського національного руху за відображену ними політичну позицію, незгоду з діями керівництва Російської Федерації знову піддаються переслідуванням з боку силових відомств.

У 2016 році була заборонена діяльність вищого повноважного представницького органу кримських татар — Меджлісу кримськотатарського народу.

Сформована в Криму суспільно-політична ситуація, що характеризується репресіями з боку російської держави за інакомислення, порушеннями загальновизнаних прав людини та прав корінних народів, відсутністю правових гарантій, що забезпечують вільний і гармонійний розвиток кримськотатарського народу, потуранням до проявів ксенофобії щодо кримських татар, створює реальну загрозу безпеки кримськотатарського народу, його правам і свободам, і в підсумку веде до дискримінації.

У такій політичній обстановці ми підтверджуємо незмінне прагнення кримськотатарського народу реалізувати своє право на самовизначення в Криму тими методами і в тій формі, які передбачені міжнародним правом.

Ми підкреслюємо свою повагу до прав та інтересів інших жителів Кримського півострова.

Гарантована ефективна участь кримських татар в управлінні своєю історичною територією і є справжня реалізація загальновизнаних прав корінних народів, і є спосіб виживання національної культури, і є умова збереження етнічної самоідентифікації.

Нагадаємо, 20 серпня в окупованому Криму озброєні російські силовики заблокували базу відпочинку, де повинні були пройти пам'ятні заходи кримських татар. Причиною блокування бази відпочинку окупанти назвали нібито повідомлення, що надійшло їм, про наявність на території бази «схрону зі зброєю».

Кримські татари все одно провели свій пам'ятний захід прямо перед кордоном ОМОНу. Після цього учасники акції прийняли рішення покинути заблоковану збройними силовиками територію і зібратися у дворі мечеті Сари-Су в одному з мікрорайонів Білогірська.

ФОТО: інтернет

QHA