КИЇВ (QHA) -

Україна повинна визначитися із статусом непідконтрольної території Донбасу, щоб заручитися більшою підтримкою держав-партнерів. Таку думку на прес-конференції в Києві висловила правозахисниця, юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Надія Волкова.

За словами Волкової, Міжнародний Комітет Червоного Хреста, який має право визначати статус конфлікту, назвав ситуацію на Сході України збройним конфліктом. Також прокурор Міжнародного кримінального суду попередньо кваліфікувала ситуацію на Донбасі як збройний конфлікт.

— Однак досі Україна говорить, що у нас АТО. Коли ми, нарешті, зробимо цей крок і самі визначимося зі статусом конфлікту, тоді нашим державам-партнерам — США і країнам ЄС — буде набагато легше нас підтримувати, тому що ми будемо задавати напрямок, і вони будуть знати про наші наміри, які ми висловлюємо і за які готові брати на себе відповідальність. Це є ключовим моментом, — впевнена правозахисниця.

Волкова вважає, що в цьому контексті Україна зуміє притягнути до відповідальності не тільки ватажків так званих ДНР і ЛНР Захарченка та Плотницького, а й Росію, яка повинна понести відповідальність за розпалювання цього конфлікту, в особі Володимира Путіна.

Крім того, якщо Україна офіційно позначить статус конфлікту на Донбасі, то всі заручники будуть автоматично визнані військовополоненими. Згідно з практикою, яка існує в інших країнах, наприклад, у США, військовополонених можна притягати до кримінальної відповідальності за зраду, співпрацю з терористичною організацією тощо.

— У практиці інших країн є такий пункт: якщо особа вважається військовополоненою, то вона не може підлягати кримінальному переслідуванню, — констатувала Надія Волкова.

Вона зазначила, що у такому разі права українських військовополонених могли б захистити Женевські та Гаазька конвенції, а також Римський статут, який досі не ратифікований Україною.

ФОТО: інтернет

QHA