КИЇВ (QHA) -

На сьогодні Україна обмежує виборчі права переселенців з Криму і тимчасово окупованих територій Донбасу. Про це на прес-конференції повідомила координатор політичних і виборчих програм Громадянської мережі «ОПОРА» Ольга Айвазовська.

Сьогодні переселенці можуть повноцінно голосувати тільки на президентських виборах, але для цього їм треба тимчасово змінювати місце голосування без зміни місця реєстрації. При цьому, у 2014 році, коли в Україні відбувалися позачергові президентські вибори, лише 120 тис. чоловік звернулося з таким проханням до відповідних органів, а правозахисники кажуть, що велика частина з них — звичайні українці, які просто не проживають за місцем реєстрації.

— На парламентських виборах тимчасово переміщені особи (ТПО) не можуть повністю реалізувати своє право, адже можуть вибрати тільки половину депутатів ВРУ. У переселенців немає можливості вибору в одномандатних мажоритарних округах, — підкреслює Айвазовська.

Також держава обмежує право ТПО під час місцевих виборів, адже там, незважаючи на довгий термін проживання на місцях, вони не можуть проголосувати.

— Місцеві вибори — про дороги, каналізації та водопостачання, а не про НАТО, ЄС та інші політичні питання. Це нормально — брати участь в управлінні територією, на якій живеш, за допомогою виборів, — зазначає правозахисниця.

При цьому активісти кажуть, що заяви політиків про те, що надання права голосу ТПО на місцевих виборах суперечить Мінським домовленостями, є політичними спекуляціями, адже існують альтернативні форми реалізації виборчого права, які передбачають дистанційне голосування в «рідних» виборчих округах вже після їхньої деокупації.

Раніше QHA повідомляло, що переселенці в Україні стикаються з безліччю юридичних проблем, які, на думку правозахисників, можна вирішити менш, ніж за рік.

QHA