КИЇВ (QHA) -

Українська влада ставиться до людей, громадян України, які проживають на окупованих територіях Донеччини і Луганщини, як до заручників Росії та озброєних проросійських сепаратистів. Як передає кореспондент QHA, про це заявила перший віце-спікер Верховної Ради, представник гуманітарної підгрупи Тристоронньої контактної групи Ірина Геращенко на конференції «Реінтеграція Донбасу в умовах гібридної війни».

Ірина Геращенко акцентувала на тому, що українська влада і суспільство чітко розрізняють ватажків сепаратистів та звичайних українців, які змушені вже четвертий рік жити в окупації. За її словами, українська влада не сприймає і не підтримує позицію окремих політичних сил, що схиляються до необхідності відрізати ці території, поставити паркани, відмежуватися.

— Важливо показати нашим співгромадянам там, що українська влада ставиться до людей на окупованих територіях як до заручників заручників РФ, заручників озброєних бойовиків. І ми дуже чітко розділяємо ватажків бойовиків та звичайних людей. Позиція української влади така ми маємо боротися за деокупацію та реінтеграцію цих територій,  заявила Геращенко.

Така реінтеграція, за її словами, містить три складові: безпекову, гуманітарну, інформаційну. Безпекова складова зокрема передбачає, що до припинення бойових дій та виведення окупаційних військ з ОРДЛО, не повинні відбуватися жодні вибори на тих територіях, оскільки такі вибори не будуть вільним волевиявленням.

Говорячи про гуманітарну складову, Ірина Геращенко акцентувала на тому, що без її вирішення Україна не може боротися за наших людей там і ворог це розуміє і постійно заважає покращити гуманітарну ситуацію. РФ та сепаратисти намагаються нав’язати людям в окупації думку, що про них у гуманітарному плані піклуються лише окупанти.

Наприклад, за її словами, проросійськими бойовиками постійно блокується допуск гуманітарних організацій до окупованих територій. Якщо за час окупації туди вже зайшло 64 так званих «гуманітарних конвоїв» з РФ, то водночас не було жодного гуманітарного конвою з ЄС. Час від часу надходять невеличкі продуктові набори від Міжнародного комітету червоного хреста, водночас минулого тижня черга людей, які стояли за отриманням таких наборів на окупованій території біля н.п. Доломітне, була обстріляна самими бойовиками.

Ірина Геращенко також розповіла, що бойовики продовжують системно блокувати будь-які рішення щодо полегшення пересувань через лінію зіткнення, зокрема блокуючи відновлення зруйнованого мосту поблизу Станиці Луганської та відкриття КПВВ у «Золотому».

— Ми вимагаємо відновлення мосту біля Станиці Луганської, вже понад рік добиваємося відновлення діяльності КПВВ «Золоте», адже на Луганщині існує лише один пішохідний КПВВ і нема жодного автомобільного КПВВ. Питання про «Золоте» піднімалося на нещодавній зустрічі Петра Порошенка з Ангелою Меркель, і вона чудово розуміє, хто і чому блокує це відкриття.

Ірина Геращенко також наголосила, що важливо боротися за уми людей на окупованих територіях, наприклад спрощувати законодавство щодо отримання українських документів дітьми, які народжуються там, оскільки ці діти є громадянами України (QHA: за даними МінВОТ з початку окупації, українські свідоцтва про народження отримали понад 12 тисяч дітей, що народилися в ОРДЛО).

Щодо гуманітарних питань, то Ірина Геращенко зауважила, що у форматі Мінської групи українська сторона вже давно пропонує створити механізм за участі МКЧХ для пошуку зниклих безвісти на Донбасі. Але створення такого механізму блокується, оскільки Україна наполягає, щоб у цьому механізмі були задіяні представники РФ, які б сприяли пошуку зокрема і російських громадян, які зникають на Донбасі, поїхавши туди воювати проти українських урядових військ. Однак Росія постійно наполягає, що вона тут ні до чого і конфлікт на Донбасі є внутрішнім українським конфліктом, хоча насправді ситуація абсолютно інакша.

Акцентуючи на інформаційній складовій реінтеграції, Ірина Геращенко зауважила, що РФ системно відпрацьовує свої інформаційні гібридні методи на Україні. 

На думку Ірини Геращенко, українській владі треба активніше поширювати інформацію про Україну, користуватися будь-якою слушною нагодою для цього, зокрема активніше працювати на КПВВ.

— Важливо щоб люди з окупованих територій отримували інформацію про життя України. Лише 10% людей там вважають, що знають, що насправді відбувається в Україні. Вважаємо, що українська влада недопрацьовує при роботі на КПВВ, через які постійно проходять великі потоки людей: там не працює українське радіо, не роздаються українські газети... Це недопрацювання і місцевої влади.

Задля мінімізації впливу російської пропаганди Ірина Геращенко заявила, що депутати ініціюватимуть блокування сепаратистських сайтів в Україні.

Водночас вона звернула увагу на те, що зараз все більше людей і в Україні, і у світі розуміють справжню ціну, рівень «правдивості» і небезпеки російської пропаганди. 

— Важливо, що наші закордонні партнери починають розуміти дії РФ стосовно втручання РФ у вибори, у внутрішню політику суверенних держав, небезпеку російської пропаганди. Сьогодні пропаганда РФ розповсюджується 40 мовами у 160 країнах світу, вона агресивно діяла в Україні щонайменше останні 15 років, коли громадську думку на Донбасі почали готувати до того, що їхня столиця не Київ, а Москва, — інформує Геращенко.

Важливість поширення на Донеччині українського контенту та періодики підтримав і заступник голови Донецької обласної державної обладміністрації  керівник обласної військово-цивільної адміністрації Ігор Стокоз.

— Одна українська книжка на Донбасі вартує 10 танків, — наголосив він.

Міністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Вадим Черниш зазначив, що наразі основною ціллю для «атак» Росії є не стільки військові, скільки цивільні громадяни. Саме у боротьбі за прихильність людей відбувається агресивна пропагандистська обробка жителів Донбасу — як тих, хто проживає на окупованих РФ територіях, так і з протилежного боку лінії зіткнення, через інтернет та телебачення. Саме з пропагандистською метою відбувається блокування будь-якої іншої гуманітарної допомоги, крым російської, щоби переконати людей у тому, що Україна начебто відмовилася від них. Водночас Україні треба доносити до людей в окупації правдиву позицію України, зазначив міністр.

QHA