БАХЧИСАРАЙ (QHA) -

Заступники голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров і Ахтем Чийгоз, переслідувані окупантами в Криму за сфабрикованими звинуваченнями, опублікували звернення до народних депутатів України, закликавши парламентаріїв висунути незаконно заборонений Росією Меджліс кримськотатарського народу на здобуття Нобелівської премії миру в 2018 році. Звернення опубліковане 29 березня на сторінці Ільмі Умерова в Фейсбук.

ЗВЕРНЕННЯ ДО НАРОДНИХ ДЕПУТАТІВ УКРАЇНИ

Ось уже більше трьох років Крим знаходиться в російській окупації та вже шість місяців минуло з тих пір, як влада Росії в порушення всіх міжнародних норм заборонила діяльність представницького органу кримських татар — Меджлісу кримськотатарського народу, оголосивши його екстремістською організацією та фактично звинувативши весь народ в екстремізмі. Всі міжнародні інституції визнали цю заборону незаконною та такою, що порушує права і свободи кримськотатарського народу.

Незважаючи на пережиту в 1944 році тотальну депортацію, болісне повернення на Батьківщину в кінці 80-х, нинішні випробування окупацією і ту непомірно велику ціну, яку платить національний рух корінного народу, кримські татари залишаються головною силою опору російській окупації півострова і продовжують боротися — за повернення Криму під юрисдикцію України.

Багато з активістів і керівництво Меджлісу перебувають у вигнанні, у тюрмах або під постійним переслідуванням з боку російських спецслужб у Криму.

Заслуга Меджлісу і його прихильників у тому, що опір окупації та боротьба за свої права, всупереч переслідуванням, не припинилися. Заборона Меджлісу — не тільки визнання з боку влади РФ (нехай і мимовільне) значущості та дієвості його ролі в боротьбі з озброєною окупацією та анексією, але і спроба залякати, вселити крижаний страх тим патріотам, що залишаються в Криму.

Найважливіші слова для членів нескореного Меджлісу кримськотатарського народу — політична демократія та права людини. Це ріднить національний рух кримських татар з усіма прогресивними групами, які борються зі свавіллям, пригніченням і несвободою. Меджліс надихається прикладами попередників — борців за незалежність Криму і відновлення кримськотатарської державності, радянських дисидентів останньої чверті ХХ століття і багатьох інших громадських активістів, які продовжують боротьбу за права людини і національну гідність по всьому світу.

Ми закликаємо українських парламентаріїв висунути Меджліс кримськотатарського народу на здобуття Нобелівської премії миру в 2018 році.

Ми сподіваємося, що ваші колеги в Європі та США підтримають цю ініціативу. Сприймаємо цей заклик не тільки як нагороду, якої Меджліс, безперечно, гідний, але і як інструмент продовження боротьби за звільнення Криму і відновлення територіальної цілісності України.

Ми щиро віримо, що кримськотатарський опір недаремний, що наш приклад надихне тисячі людей у різних куточках Землі на боротьбу з несвободою і пригніченням.

Ільмі Умеров

Ахтем Чийгоз

P.S. Ми з Ахтемом Чийгоз спілкуємося тільки через його захисників, так як він більше двох років знаходиться в слідчому ізоляторі Сімферополя, а я вдома, під підпискою про невиїзд. Звернення публікуємо у вигляді відкритого листа народним депутатам України в надії, що багато хто з них підхопить нашу ініціативу і в результаті від імені Верховної Ради в установленому порядку Меджліс кримськотатарського народу буде висунутий на здобуття Нобелівської премії миру.

Ільмі Умеров. Україна. Крим. Бахчисарай. 29.03.2017.

Нагадаємо, як повідомляло QHA, 15 лютого 2016 року Наталя Поклонська, колишній «прокурор Криму», винесла рішення про заборону Меджлісу кримськотатарського народу. 18 квітня Мін'юст РФ вніс Меджліс до переліку екстремістських організацій. 26 квітня так званий суд російських окупантів у Криму визнав громадське об'єднання Меджліс кримськотатарського народу екстремістською організацією і заборонив його діяльність у Росії.

Росія окупувала Автономну Республіку Крим у 2014 році. Верховна Рада України офіційно оголосила 20 лютого 2014 року початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією. Ключові міжнародні організації, в тому числі Генеральна асамблея ООН, засудили дії Росії та назвали анексію Криму незаконною. У зв'язку з цим проти РФ введені міжнародні економічні санкції.

ФОТО: інтернет

QHA