КИЇВ (QHA) -

Україна сьогодні переживає непростий період, пов'язаний з реформою головного закону країни. Багато експертів і організацій розійшлися в думках щодо доцільності і ефективності проведення реформ. Не дотримання норм побудови двостороннього діалогу між владою і суспільством може потягнути за собою негативні наслідки для держави, як наприклад події під Верховною Радою 31 серпня, вважають експерти.

Вперше в Україні відбулися публічні консультації, які, на думку експертів, зможуть залучити суспільство прийняти участь у державному управлінні разом з урядом. Опитування проведені спеціалістами показують, що реформи в країні виконуються абияк, або взагалі імітують їх проведення. Основні проблеми – пасивність місцевих громад і небажання влади прислуховуватися до їх думки, коли її виголошують.

- Ми повинні орієнтуватися на європейську практику. Як показує досвід, у випадку активного залучення суспільства до процесу змін в Конституції, процес проходить важко, проте ефективно, - розповів голова Правління Міжнародного центру перспективних досліджень Василій Філіпчук.

– Зацікавленні сторони (уряд і суспільство, - QHA) повинні взаємодіяти, обмінятися думками, тому що процес проведення реформ в цьому випадку буває важливіший за результат.

Процес децентралізації, який зараз відбувається на законодавчому рівні в Україні, проходить не відкрито. Конституційні комісії не розглядають детально проекти, а приймають рішення про внесення змін без обговорень. А це тягне за собою великі ризики, у цьому впевнений народний депутат фракції «Самопоміч» Любомир Зубач.

-Зміни в Конституцію не потягло за собою анонсовану зміну повноважень територіальних громад. В країні іде війна, на Україну нині чинять тиск, як західні партнери, так і і країни-агресори, - сказав Зубач. – В таких умовах взагалі неможна приймати зміни в Конституцію.

На думку Любомира Зубача, подібні відкриті консультації повинні були розпочатися ще пів року тому. З ініціативи Міжнародного центра перспективних досліджень, консультації з усіх видів реформ стартують з сьогоднішнього дня. В подальшому аналізувати державні рішення пропонують усім, хто хоче прийняти участь у відкритих консультаціях і приєднатися до процесу реформування держави.

QHA