КИЇВ (QHA) -

Перший заступник міністра інформаційної політики Еміне Джапарова закликає українські ЗМІ збільшити кількість матеріалів, присвячених проблематиці окупованих територій — Криму і окремих районів Донбасу.

Як передає кореспондент QHA, про це вона сказала під час круглого столу «Війна, мир, реінтеграція: що буде після АТО?».

На думку заступника міністра, українські ЗМІ недостатньо уваги приділяють висвітленню питань, пов’язаних з окупованими територіями. Водночас, Міністерство не може втручатися у редакційну політику, тому в МІПі апелюють до свідомості українських журналістів.

— Лише 2,2% тем у ЗМІ присвячено Криму і 8,6% — Донбасу. Але ми не хочемо втручатися в редакційну політику ЗМІ, хоча і намагаємося довести до преси суспільну важливість висвітлення таких тем.

Джапарова акцентувала на важливості висвітлення теми Криму і Донбасу в українських медіа, оскільки навіть попри те, що Росія здійснила інформаційну ізоляцію окупованиих територій, українці все одно намагаються дізнаватися про те, що пишуть у ЗМІ України.

Вона розповіла, що МІП у грудні 2017 року провів опитування "фейс ту фейс" людей, які живуть на окупованих і прифронтових, підконтрольних уряду, территоріях Донбасу. І досить показовим негативом є зниження довіри до українських ЗМІ — їм довіряють лише 16% респондентів.

Водночас, як позитив вона назвала збільшення частки користування інтернетом та соцмережами жителями окупованих районів. Окрім того, показовим є те, що 57% людей на окупованих територіях визнають, що з іншими регіонами України їх поєднує спільність культурних, національних та інших традицій.

Джапарова також наголосила, що від початку російської окупації інформаційне середовище і Криму, і Донбасу було зачищено від українських каналів і ЗМІ, на сьогодні майже 2 мільйони кримчан позбавлені можливості дивитись українські канали. Натомість була створена пропагандистська мережа, в якій основне місце займає антиукраїнська пропаганда. Так, до Криму було заведено близько 30 російських ЗМІ, які активно просувають антиукраїнську риторику, зокрема, вдаючись як до дискредитації України як держави в цілому, так і до дискредитації органів управління кримських татар, зокрема, Меджлісу кримськотатарського народу. При цьому інформаційний тиск супроводжується репресіями щодо кримських татар, українців та інших, кого окупаційна влада вважає нелояльними елементами. На Донбасі відбувається така сама ізоляція інформаційного простору, додає представник Мінінформполітики.

Перший заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Юсуф Куркчі також відзначив, що і до 2014 року в Україні недостатньо уваги приділялося деяким регіонам, і це також дотично сприяло негативному сценарію з їхньої окупації. Зокрема він відзначив відсутність наукового інтересу в Україні як до Криму, так і до Донбасу.

— Обсяг робіт російських науковців щодо цих регіонів на порядок вищий ніж той обсяг робіт, який Україна проводила сама щодо своїх територій, — повідомив Куркчі.

На його думку, необхідно активізувати наукові дослідження у цій сфері, оскільки для ефективної реінтеграції окупованих територій потрібно мати фактаж, зокрема, чітке розуміння демографічної ситуації на тих територіях, рівень і ступінь підтримки соціальними групами тої системи чи тих пропозицій, які Україна висуватиме у процесі реінтеграції тощо.

Журналіст, ведучий телеканалу ICTV Павло Казарін вважає, що Україна має детально роз’яснювати свої кроки і наміри стосовно окупованих територій, щоб не дозволяти російській пропаганді маніпулювати інформацією і насаджувати неправдиві уявлення серед їхніх жителів. Як приклад він навів ситуацію із законопроектом щодо можливого позбавлення громадянства кримчан, який вже став предметом спекулятивних заяв і припущень з метою залякування людей і відторгнення їх від України. Щоб уникнути цього Казарін вважає, що Україна зобов'язана чітко пояснити — що саме вважає злочином на окупованих територіях з боку громадян і яке саме покарання може за це на них очікувати.

— Київ має чітко пояснити, які саме дії на окупованих територіях він вважає злочином, а то така невизначеність дає привід Кремлю спекулювати і залякувати людей.

Казарін також зауважив, що необхідно протидіяти кремлівській пропаганді, яка намагається налаштувати один проти одного українців на вільній території і на тимчасово окупованій.

— Кремль доводить меседж щодо того, що усі жителі окупованих територій є архитекторами анексії і окупації. Київ має вести альтернативну політику, пояснюючи, що люди на окупованих територіях є заручниками.

До речі, політичний аналітик Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» Марина Золкіна зауважила, що їхні дослідження свідчать: українці переважно так і оцінюють своїх співгромадян, які опинилися в окупації — як заручників обставин і заручників окупанта. В Україні, причому в усіх областях, немає ворожого ставлення до жителів окупованих територій, зазначає вона.

Раніше глава Меджлісу Рефат Чубаров закликав українські галузеві інститути вже зараз проводити системну оцінку ситуації в окупованому Криму кожен по своєму напрямку, напрацьовувати рекомендації з вирішення тих проблем, з якими Україні доведеться зіткнутися після відновлення суверенітету над півостровом.

QHA