КИЇВ (QHA) -

Чотири роки збройного конфлікту на сході України не змогли налаштувати українців один проти одного. Українці на окупованому і прифронтовому Донбасі не хочуть змиритися з тим, що штучна лінія зіткнення розділяє їхню країну, вони не згодні з тим, що влада в ОРДЛО обмежує їхнє пересування з непідконтрольних територій до вільної України. Попри зникнення мобільного зв’язку в ОРДЛО, люди знаходять будь-які можливості спілкуватися та підтримувати стосунки з рідними і друзями в інших областях.

Як передає кореспондент QHA, про такі настрої українців по обидва боки лінії зіткнення розповів на брифінгу перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг, підсумовуючи свої враження від поїздок в зону конфлікту на Донбасі.

— Я постійно відвідую схід України. Однією з найдивовижніших речей, які мені доводиться спостерігати, є те, що більшість людей не піддаються на хибні заклики до ненависті. Попри насильство, попри смертельні випадки та отримані поранення, попри обмеження та суцільну руїну, знищені будинки, робочі місця і школи, люди відмовляються від того, щоб їх якимось чином розділяли. Вони відмовляються приймати штучні лінії розмежування, нанесені на мапі, вони відмовляються бути відокремленими від своїх друзів і сусідів, своїх співвітчизників попри укріплену і заміновану лінію зіткнення, яка розділяє їхні міста та країну.

Александр Хуг також розповів, що українці на окупованих територіях виявляють дивовижну винахідливість для того, аби навіть в умовах фактичного зникнення мобільного зв’язку продовжувати спілкуватися з рештою України. Нагадаємо, що внаслідок пошкодження оптоволоконного кабелю у двох точках поблизу лінії АТО, зник зв’язок, який надавався оператором Vodafone. В одному місці, поблизу підконтрольного уряду міста Щастя на Луганщині, кабель полагодили і зв’язок відновився, однак для ремонту кабелю поблизу Оленівки на Донеччині бойовики не надають гарантій безпеки, і в ОРДО проблеми з мобільними переговорами тривають. В соцмережах мешканці Донецька діляться, в якому районі краще ловиться сигнал, називаються площа за залізничним вокзалом, Куйбишевський район над Панфіловським мостом, станція Рутченково. В мережах навіть з'явився неологізм "МТС-тури" — тобто поїздки в райони, де найкраще ловиться сигнал оператора Vodafone (колишній МТС).

Люди на окупованій Донеччині почали шукати місця, де все ж таки можна зловити сигнал і патрулі СММ часто спостерігають, як десятки людей в ОРДО на морозі спілкуються по телефону зі своїми друзями і рідними по інший бік лінії зіткнення, розповідає керівник СММ.  

— Люди все ще зберігають можливості підтримувати зв'язок і спілкуватися. Мобільний зв'язок майже відсутній, але винахідливі люди знайшли кілька місць, де ловить сигнал мобільного зв'язку. Іноді наші спостерігачі бачать десятки жителів, які збираються на холоді, об'єднані бажанням підтримувати зв'язок зі своїми рідними через лінію зіткнення.

За словами Александра Хуга, спротив населення в ОРДО викликала і запроваджена ватажком бойовиків «ДНР» Олександром Захарченком заборона для окремих категорій бюджетників відвідувати підконтрольну уряду територію.

— Попри те, що деякі особи намагаються обмежити доступ працівників окремої категорії до інших частин України, звичайні люди наполягають на необхідності подорожувати і підтримувати зв'язки і дружні відносини.

Хуг також розповів про ініціативу СММ ОБСЄ щодо налагодження діалогу в суспільстві між українцями. СММ пропонувала людям в різних куточках країни написати новорічні привітання співгромадянам, які живуть по інший бік лінії зіткнення. СММ проводила такі зібрання як на підконтрольній, так і на непідконтрольній території, і головним висновком стало те, що українці не хочуть розділятися.

— Ми вже зібрали сотні листів і досі їх збираємо. Ми доправили та продовжуватимем доправляти листи адресатам через лінію зіткнення в обох напрямках. Участь у втіленні цієї ініціативи збагатила нас повчальним досвідом — ми побачили, що майже чотири роки конфлікту не знищили цих людей. Для цих людей, як і для десятків тисяч осіб, які щодня перетинають лінію зіткнення, немає лінії, яка відділяла б їх від інших українців. Вони продовжуватимуть зустрічатися і спілкуватися, а ми в СММ ОБСЄ сприятимемо їм у цьому

Хуг розповів, що сам взяв участь у такому заході в Донецьку, а загалом СММ організувала ще 5 схожих заходів по всій Україні — у Краматорську, Маріуполі, Херсоні, Бахмуті, Чернівцях. Крім того, планується пошириту цю ініціативу на Луганську область по обидва боки лінії зіткнення.

Як повідомляло QHA, з початку 2018 року СММ ОБСЄ підтвердило 14 жертв російської збройної агресії на Донбасі — 10 поранених і 4 загиблих.

QHA