КИЇВ (QHA) -

Сьогодні починається набір до патрульної поліції Автономної Республіки Крим та Севастополя, а з 14 травня цей підрозділ заступить на службу на адмінмежі між Херсонщиною та окупованим Кримом на всіх трьох пунктах пропуску.

Як передає кореспондент QHA, про це повідомив голова Національної поліції України Сергій Князєв сьогодні на брифінгу.

За словами Князєва, йдеться про стартові 60 посад поліцейських, але у разі збільшення повноважень і функціоналу, ця цифра буде постійно збільшуватися. Оскільки через окупацію поки немає можливості бути фізично присутніми в містах Криму, поліція Криму розташовуватиметься на Херсонщині, де для патрульних вже підготовлені та технічно оснащені робочі місця. З 14 травня патрульна поліція Криму нестиме службу на кордоні з Кримом на усіх в'їздах-виїздах.

— Перше і найголовніше — Крим — це Україна і там живуть наші громадяни. На жаль, ми поки не можемо потрапити до Джанкоя, Симферополя, Севастополя, але вже на перших метрах української землі кримчан, громадян України, зустрічатиме кримська патрульна поліція. Патрульні поліцейські працюватимуть з нашими громадянами на території, яка є доступною з урахуванням політичної та військової ситуації. Цей підрозділ буде обслуговувати не лише мешканців Криму, але й усіх громадян України, які перетинатимуть адмінкордон. Ми будемо захищати права кримчан, документувати усі злочини проти них, займатися міжнародною діяльністю. Наші громадяни, виїхавши з окупованого півострова, матимуть змогу одразу подати заяву, звернувшись до поліцейського.

У Нацполіції вважають, що створення окремого кримського підрозділу дозволить розрізнити функціонал між прикордонниками, патрульною поліцією та СБУ, що сприятиме якісній роботі з громадянми.

Зокрема, поліцейські прийматимуть заяви від громадян, забезпечуватимуть порядок, вноситимуть інформацію до єдиного реєстру кримінальних проваджень, затримуватимуть правопорушників. Одним з основних напрямків буде документування та встановлення фактів державної зради.

Підрозділ створюється у рамках кошторису, виділеного на Нацполіцію, при цьому, в Нацполіції не відповіли прямо на запитання — скільки коштуватиме його створення.

Начальник Департаменту патрульної поліції Євген Жуков зазначив, що оплата рядового патрульного становитиме 8 тисяч гривень на місяць, командир отримуватиме більше. Він закликав українців подавати заяви на вступ до патрульної поліції Криму. У Нацполіції додають, що вимоги до претендентів будуть такі ж самі, які і під час відбору до патрульної поліції інших регіонів, однак більш уважно перевірятимуть — чим займалася людина починаючи з 2014 року, щоб до лав не потрапили ті, хто причетний до НЗФ.

Євген Жуков зазначив, що створення патрульної поліції Криму дозволить зачинити адмінкордон для людей, які зрадили Україну, та ефективніше їх шукати і затримувати.

— Ми активно наповнюємо портал зрадників причетних до бойових дій на Донбасі та анексії Криму. Любителі «руського міра» намагаються використовувати наші паспорти, нашу інфраструктуру, їздити до Європи, а там розказувати байки про принади "руського міра" — так не буде.

Начальник Головного управління Національної поліції в АР Крим та місті Севастополі Анатолій Бахчиванжі акцентував, що створення цього підрозділу дозволить захистити права українців, які знаходяться в окупації. З іншого боку, поліція Криму зможе ефективніше виявляти і затримувати зрадників на адмінмежі.

— Необхідно захистити права людей, які лишилися в окупації. Так, на сьогодні оглошено в розшук 5,5 тисяч осіб, які зрадили Україну, і за останні півроку затримано 7 осіб на адмінмежі. Вперше створено реєстр НЗФ "Кримська самооборона" і туди внесено понад 800 осіб, тобто ці люди які безпосередньо брали участь в захопленні військових об'єктів в Криму. На сьогодні троє з них вже заарештовані: такий собі Сатаров, ще один кандидат у місцеві депутати від єдиноросов, і танкіст-механік Юрчук.

В розмові з журналістами Анатолій Бахчиванжі розповів, що до 14 травня повністю цей підрозділ навряд чи укомплектують, оскільки патрульні потребуватимуть навчання і підготовки, але працювати він почне, у тому числі, завдяки допомозі сил підкріплення — поліцейських з Миколаєва, Херсона, Одеси, Львова. Впродовж тих декількох місяців, доки навчатимуться кримські поліцейські, в ньому на ротації працюватимуть патрульні з інших міст.

Він також додав, що з 14 травня на шевронах патрульних на адмінмежі з Кримом буде вказана їхня приналежність до підрозділу «Автономна Республіка Крим», тож громадяни знатимуть до кого і з яких питань звертатися.

Кореспондент QHA поцікавився у Анатолія Бахчиванжі, чи враховують у Нацполіції під час відбору і навчання, що після деокупації Криму там буде створено Кримськотатарську автономію, і зокрема, що там функціонуватимуть державна українська і кримськотатарська мова. Начальник кримської поліції зауважив, що такі питання будуть враховуватися і за потреби усе буде вирішено. Зокрема він нагадав ситуацію ще радянських часів, коли на час Олімпіади – 80 до Москви звозили міліціонерів, які володіли англійською мовою.

Він також додав, що кримчани, які зазнають порушення їхніх прав на території Криму з боку окупаційної влади, можуть звернутись із заявами до кримської поліції. Зокрема, у тих випадках, коли в них проводяться незаконні обшуки або їм завдають тілесних ушкоджень.

— Може подати таку заяву. І у нас вже є такі заяви. Існує єдиний облік злочинів, які вчинені там, і ми сьогодні можемо розглядати ці питання. Такі заяви вносяться до єдиного обліку, якщо необхідно сьогодні проводити негласні слідчі дії.

Раніше міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков закликав Національну гвардію і Нацполіцію готуватися до служби на Донбасі та у Криму після їхньої деокупації.

QHA