КИЇВ (QHA) -

1 грудня 1991 року по всій території України відбувся референдум про незалежність країни, на якому народом було підтверджено Акт проголошення незалежності України, прийнятий 24 серпня 1991 року Верховною Радою.

На референдум було винесене одне питання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?». Ствердно тоді на це питання відповіли 28 млн 804 тисячі українців (90,32%) з 31 млн 891 тисячі громадян, що взяли участь у голосуванні .

Текст Акту проголошення незалежності України був прийнятий Верховною Радою раніше — 24 серпня 1991 року, після провалу путчу ДКНС у Москві.

Вже 2 грудня 1991 року незалежність України визнали Польща та Канада. А до кінця січня 1992 року — 91 країна.

Всеукраїнський референдум відбувся в один день з першими виборами президента України, яким став Леонід Кравчук.

Через тиждень після референдуму та обрання першого президента України відбулася зустріч Леоніда Кравчука, голови Верховної Ради Білорусі Станіслава Шушкевича і президента Російської Федерації Бориса Єльцина. Результатом зустрічі стала офіційна констатація розпаду СРСР. Також на зустрічі тоді уклали угоду про створення Співдружності Незалежних Держав (СНД).

Не було жодного регіону, жодного населеного пункту, де ідея незалежності України не знайшла б майже безумовної підтримки. Зокрема у Криму за незалежність проголосували 54,19% громадян, у Севастополі — 57,07%. У Донецькій області на референдумі проголосували «за» 83,9% виборців, у Луганській 83,8%. В Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській, Волинській, Рівненській, Житомирській, Київській, Хмельницькій, Черкаській, Вінницькій областях підтримали незалежність понад 95% громадян.

Ці цифри можуть з легкістю нівелювати російську пропаганду, яка намагається нав'язати те, що проукраїнських настроїв у Криму і на Сході України ніколи не було.

Президент України Петро Порошенко привітав українців у цей день, назвавши референдум 1 грудня 1991 року відправною точкою у створенні української держави.

Референдум 1 грудня 1991 року став відправною точкою у створенні сучасної української держави. Саме після незаперечних результатів референдуму незалежну Україну визнали всі суб'єкти міжнародних відносин, зазначив він.

Також Порошенко додав, що сьогодні наш спільний обов'язок — захищати це досягнення і надалі.

До привітання президента приєднався і прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.

— 26 років тому, 1 грудня, понад 90% українців на Всеукраїнському Референдумі ствердно відповіли на історичне питання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?». Вітаю всіх із цим визначним днем ​​нашої історії! Слава Україні! написав він у Facebook.

Нагадаємо, 22-25 серпня у Києві відбулося безліч заходів, присвячених двом головним святам в Україні: Дню Державного прапора та Дню Незалежності.

QHA