КИЇВ (QHA) -

Сьогодні, 26 квітня 2018 року виповнилося 32 роки з моменту аварії на Чорнобильській атомній електростанції (АЕС).

В Україні та світі відзначають Міжнародний день пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф. У цей день українці вшановують пам'ять жертв катастрофи на Чорнобильській АЕС.

Реактор 4-го енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції вибухнув о 1 годині 23 хвилині 26 квітня 1986 року.

У результаті вибуху в повітря було викинуто 50 мільйонів кюрі радіації, що дорівнює наслідкам вибухів 500 атомних бомб, які у 1945 році американці скинули на Хіросіму. Вітер розніс радіаційний пил до Скандинавії, Центральної та Південно-Східної Європи, Північної Італії.

Внаслідок трагедії непридатними для життя стали 150 тисяч квадратних кілометрів навколо станції.

Спочатку керівництво СРСР намагалося приховати масштаби трагедії, однак після повідомлень про Чорнобильську катастрофу в американських і європейських ЗМІ, розпочалася евакуація. Тоді евакуювали близько 130 тисяч жителів Київської області із заражених районів.

Всього ураженню радіації піддалося близько 600 тисяч чоловік. В першу чергу, це були ліквідатори аварії (пожежні, військові, фахівці, які гасили пожежу, дезактивували місцевість, споруджували захисний комплекс на 4-му блоці АЕС — саркофаг).

Після цього навколо АЕС створили 30-кілометрову зону відчуження.

Кількість жертв катастрофи невідома, однак постраждало від аварії близько 5 мільйонів чоловік. 134 людини, які перебували в блоці на момент події, отримали променеву хворобу, 28 з них померли протягом місяця.

QHA