КИЇВ (QHA) -

Насьогодні в Україні звільнили лише 48 суддів, які незаконно оголошували вироки активістам Революції Гідності, що становить менше 15% від загальної кількості. Про це на прес-конференції у Києві повідомив адвокат Автомайдану Роман Маселко.

Усього в Україні підозрюваними в оголошенні незаконних рішень є більш ніж 300 суддів. Більше 10 з них були звільнені за наказом президента України, 20 — Верховною Радою і 17 — за рішенням Вищої ради правосуддя. При цьому, за словами Маселка, за чотири роки в Україні механізм оголошення вироків щодо суддів часів Революції Гідності залишився неефективним. Зокрема, активісти звинувачують членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради правосуддя у тому, що їхня робота не відповідає покладеній на них місії.

— Перед тим, як запрацював закон про відновлення довіри до судової влади, справи суддів розглядала тимчасова спеціальна комісія з представників суддів та громадськості. Тоді вони перевірили 63 справи та ухвалили рішення про звільнення 46 осіб. Пізніше вже Вища рада правосуддя розглядала 305 справ щодо суддів Майдану і з них вирішила звільнити тільки 22 чоловіки — 7% від загальної кількості. Це у десять разів менше і це просто важко коментувати, — зазначив Маселко.

У свою чергу, член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Михайло Макарчук підкреслює, що не вважає процес «очищення» судової системи в Україні провальним, а звинувачення активістів називає невиправданими.

— У нашому провадженні було 8 дисциплінарних справ щодо суддів Майдану з рекомендацією на звільнення. Усі вони були оскаржені і скасовані судом. Судді порушили закон і мають нести відповідальність, але індивідуальну. Ми маємо розуміти, що кожна справа має розглядатися на підставі чітких фактів. За всі справи, які були в нашому розпорядженні, я можу відповісти, — зазначив він.

Незважаючи на це, активісти говорять, що серед тих суддів, яких не звільнили в процесі люстрації, тобто як мінімум 7 одіозних, які й сьогодні ведуть гучні справи.

— Досі не звільнений суддя Санін, який фактично заборонив Майдан і легалізував дії «Беркута»; суддя Аблов, який зобов'язав «Беркут» застосовувати силу до активістів; суддя Дев'ятко, який тепер судить Януковича, а раніше оголошував вироки проти активістів Автомайдану, — підкреслив Роман Маселко.

Ситуація з виправданням суддів Майдану, на думку активістів, почалася після справи відомого судді Чауса, якого «залишили на посаді для виконання правильних рішень».

Раніше агентство QHA повідомляло, що Порошенко озвучив важливе рішення у справі злочинів під час Майдану.

QHA