КИЇВ (QHA) -

Координатор Комітету із захисту прав кримськотатарського народу Сінавер Кадиров народився в Узбекистані, куди депортували його сім'ю з Криму. На батьківщину він повернувся у 1989 році, коли з'явилася така можливість. Але після окупації Криму Росією знову змушений був покинути його територію і виїхати до Києва.

В інтерв'ю кореспонденту QHA Сінавер Кадиров розповів про кримськотатарський національний рух у СРСР.

QHA: Коли Ви вперше познайомилися з активістами кримськотатарського національного руху в Узбекистані?

Сінавер Кадиров: Я зіткнувся з національним рухом у 70-х роках, будучи тоді старшокласником. А сталося це під час мого перебування у родичів, до яких я приїхав погостювати. У них тоді в селищі проживало близько 10-12 кримськотатарських сімей, тому його можна було розглядати як маленький острівець Криму, де можеш зустріти своїх співвітчизників.

І під час перебування у них в гостях я вперше потрапив на збори активістів кримськотатарського національного руху, де розповідали населенню про ситуацію щодо вирішення кримського питання. На ньому пропонувалося прийняти чергове звернення або заяву до радянського уряду про повернення кримських татар на батьківщину, відповідно, присутнім пропонувалося підписати цей документ. А потім з цими документами потрібно було їхати до Москви, щоб їх здати на розгляд уряду. Після чого потрібно було домагатися чергового прийому радянського керівництва для того, щоб почути, на якій стадії вирішення наше запитання.

Думки про кримськотатарський нацрух пожвавилися через п'ять років, особливо після того, як я відслужив в армії, і коли повернувся додому, то ситуація з національним питанням з тих пір не змінилася. Кримські татари продовжували проводити збори, під час яких знову збирали підписи. Але радянський уряд навіть не збирався зустрічатися з нашими представниками.

Більш того, до цього часу вже відбулися істотні зміни. Вже тоді було очевидно, що держава не збирається повертати наш народ на батьківщину і відновлювати його в правах.

У свою чергу, уряд теж не сидів на місці, і під впливом національного руху виробляв свою альтернативну позицію. Він хотів створити в Узбекистані автономну область або республіку для кримських татар. І на цьому остаточно закрити національне питання кримських татар.

QHA: Що в такому випадки зробили кримські татари?

Сінавер Кадиров: У цей час відбулося потрясіння, і світова спільнота в черговий раз звернула увагу на питання кримських татар. Це виникло в зв'язку з самоспаленням Муси Мамута у 1978 році.

Перед цим у 1968 році відбувся національний сплеск серед кримських татар, який вилився у масові протести, і природно, радянська влада його відразу почала пригнічувати. Це викликало ще більшу масовий спротив, особливо коли посадили найактивніших кримських татар. Серед них були: Айше Сеітмуратова, Джеппар Акімов, Юрій Османов, Решат Джемілєв і Мустафа Джемілєв, Ролан Кадиєв і багато інших.

Почалася активізація з боку влади з реалізації проекту кримськотатарського анклаву в Джизакській області. І почали з того, що там призначили секретарем обкому кримського татарина, і на всі посадові місця почали призначатися люди з числа кримських татар. Але і цей проект недовго проіснував, так як національний рух все одно продовжував вести петиційну боротьбу.

Звичайно, народ був пригнічений, тому він почав виробляти свою тактику. Кримські татари, незважаючи на заборони, почали повертатися до Криму. І якщо їм не вдавалося зачепитися, то вони їхали до Новоолексіївки, де залишалися жити. А ті, кому вдалося залишитися на півострові, одружувалися на кримських татарах із Херсонської та Ростовської областей або Узбекистану, щоб остаточно закріпитися в Криму.

Спочатку радянська влада не звернула на це увагу, але пізніше чиновники почали говорити, що так не піде і "це не зовсім за вашими законами, щоб хлопець переїхав жити до нареченої". Тому почали чинити перешкоди. Вони просто перестали прописувати кримськотатарських хлопців, які переїжджали жити до своєї нареченої. Але це все одно нікого не зупинило.

QHA: А чи були нові спроби з боку радянської влади створити ще одну «батьківщину» для кримських татар?

Сінавер Кадиров: Так, другим проектом став Мубарек, який знаходиться поблизу кордону з Афганістаном. І його радянська влада почала дуже активно впроваджувати на початку 80-х років. Але молодь навідріз відмовилася туди їхати.

І, навпаки, ми підняли нову хвилю в національному русі для того, щоб активізувати народ щодо повернення на батьківщину.

QHA: Які ще були методи боротьби кримських татар з радянською владою за повернення до Криму?

Сінавер Кадиров: Тоді почали створювати кримськотатарські групи. Одна з груп, названа на честь Муси Мамута, видає інформаційний бюлетень. Ми саме збирали інформацію для статей, але за остаточний випуск видання відповідав Мустафа Джемілєв.

Мустафа Джемілєв у 82 році повертається з Омської в'язниці на поселення в Якутії. Після Якутії влада йому не дозволила зупинятись у брата в Ташкенті, і тоді він поїхав до містечка під назвою Янгиюль, де народилася його дружина Сафінар.

І тільки тоді я познайомився з Мустафою Джемілєвим, з яким ми почали активно випускати інформаційний бюлетень.

Незважаючи на те, що його у 1983 році знову заарештовують, ми все одно продовжуємо випускати бюлетень. І паралельно ми думаємо видавати журнал «К'асевет». І до мого арешту ми встигли випустити два номери. А коли мене заарештували, то Шівкет Кайбулла продовжував його видавати.

QHA: Вас заарештували через випуск підпільного журналу або Вам були пред'явлені ще якісь звинувачення?

Сінавер Кадиров: Перший раз до мене з'явилися з обшуком у 82 році. Тоді в Ташкенті проживав відомий дисидент Григорій Александров, який написав книгу «Факел над Кримом», присвячену Мусі Мамуту. У зв'язку з порушенням кримінальної справи проти Александрова у мене стався обшук. Під час чого були вилучені окремі начерки і записи. І ось тоді ці всі документи були залучені в окреме кримінальне провадження, відкрите проти мене. Після чого мене збиралися виключити з інституту, але потім утрималися від цього.

Адже нас підтримали студенти, які не захотіли їхати до Мубарека, відмовляючись від дипломів. Та й ще у 1984 заарештовують Мустафу Джемілєва, і студенти беруть активну участь у його процесі, проводячи в залі засідань мітинги. Пізніше вони оголошують голодування через те, що хотіли виключити студентку Зорі Аметову. А в мою підтримку студенти сказали, що зірвуть бавовняну кампанію в квітні, якщо мене відрахують з інституту. І тому мою справу вирішили залишити на потім.

QHA: Я так розумію, що Ви теж брали активну участь у студентських рухах?

Сінавер Кадиров: Саме в 70-і роки ми, невелика група юнаків, думали над тим, як активізувати молодь. Тому що дуже складно було зібрати всіх, адже кримські татари були розкидані по всьому Узбекистану. Звичайно, були селища, де нас було чимало. Також не треба забувати, що молодь все ж приїжджала вчитися до Ташкента, але це теж були різні вищі навчальні заклади і знову всі кримські татари були розсіяні.

І в кінцевому підсумку ми вирішили знайти таке місце, де було велике скупчення нашої молоді. Ним виявився Ташкентський педагогічний інститут, а саме факультет кримськотатарської мови і літератури, де на той момент навчалося 125 кримськотатарських студентів. Тобто вже був якийсь кістяк, навколо якого можна було збити щось. І ми вирішили когось туди направити, щоб він жив інтересами хлопців, і тоді може щось вийде. А так як я був наймолодший, то цей жереб випав мені.

QHA: Сінавер-бей, розкажіть, будь ласка, як проходив судовий процес над Вами? Які звинувачення Вам були пред'явлені?

Сінавер Кадиров: Я проходив за статтею 191 — це виготовлення, поширення документів, що порочать радянський устрій і т.д. Там у мене було 5 епізодів, і всі вони проходили за однією статтею. У справі були зібрані відомості, починаючи з 1983 року, тоді мені приписали організацію студентів, які відмовилися їхати до Мубарека. Туди увійшла й інформація, яка з'являлася на сторінках інформаційного бюлетеня. До того ж спливли події, що відбувалися на судовому процесі Мустафи Джемілєва, матеріали якого ми намагалися передати на Захід.

У грудні 1985 року вже сидів мій подільник Рішат Аблаєв, разом із яким мене судили за матеріалами справи судового процесу Джемілєва, які нібито знайшли в аеропорту Шереметьєво-2, і повинні були передати на Захід через якогось іноземного студента, який в останній момент злякався і викинув їх в урну. А потім вже в урні хтось знайшов ці документи і КДБ, переглянувши їх, зрозумів, що ці папери пов'язані з кримськотатарським рухом. І таким чином вони вийшли на Узбекистан.

І ми розуміли, що це була чергова байка, і що, швидше за все, це було підставна особа. Тобто ми передали документи знайомому Решата Абдулаєва — студенту пакистанцеві. Швидше за все, що він уже був завербований КДБ.

Тоді починається хвиля арештів.

Суд за моєю справою проходив у березні 1986 року, мені дали три роки позбавлення волі.

QHA: Де саме Ви відбували покарання?

Сінавер Кадиров: Я відбував покарання в Якутії.

QHA: Які були умови утримання?

Сінавер Кадиров: У колонії як у колонії. Тут потрібно чітко розрізняти і розділяти ставлення адміністрації та зеків до ув’язненого. Там, де я був, дуже багато зеків працювали на адміністрацію, і тому було трошки жорсткувато. І іноді нахабно говорили, що я порушив режим і саджали мене до ізолятора.

QHA: У якому році Ви повернулися до Криму?

Сінавер Кадиров: У кінці 1988 році, коли мене звільнили, і найголовніше було не загубитися, а влитися знову в середу національного кримськотатарського руху.

У 1989 році створили Організацію кримськотатарського національного руху (ОКНД). І вже у квітні відбулася установча нарада ОКНД і мене обрали до центральної ради.

Пізніше радянська влада дозволила повернутися кримським татарам на батьківщину, і кримські татари почали масово повертатися до Криму.

І вже у 91 році ми відродили політичний інститут — Курултай. І до 2013 року я був членом Меджлісу кримськотатарського народу, який обирається на Курултаї. Але, мабуть, на чергових виборах моя програма не підійшла, тому що її не підтримали.

Розмовляла Еліна Суліма

QHA