ВІННИЦЯ (QHA) -

Вінницька організація волонтерів під керівництвом Таїси Гайди з початку анексії півострова займається проблемами кримських переселенців. За словами активістки, дане питання було піднято місцевою владою, яка заявляла, що готова прийняти біженців з українського півострова, але згодом переклала цю нелегку ношу на плечі «майданівців».

- Влада заявила, що у них готові санаторії, готелі, гуртожитки для біженців. Інформація про це почала транслюватися по всій Україні, от тільки у контактних даних чомусь вказали наші телефони, - розповідає Таїса Гайда. - Коли до нас почали з'їжджатися люди, ми були у паніці, адже біженців була чимала кількість, а кримські татари переїжджали взагалі цілими сім'ями. Виявилося, що влада була не готова до подібних проблем, її заяви виявилися голослівними.

Волонтери тоді звернулися до громадськості, яка дуже охоче відгукнулася на прохання допомогти переселенцям. Було зібрано значну кількість продуктів харчування, дитячих речей, деякі готелі пропонували тимчасове житло абсолютно безкоштовно. Таїса Гайда згадує, що у той час вони змогли оперативно та ефективно надати допомогу багатьом нужденним.

- Пізніше з'ясувалося, що кримським татарам буде зручніше жити окремою групою, адже явно спостерігаються значні відмінності у культурі, релігії, мові, традиціях - адже вони у більшості мусульмани, - зазначає Таїса Гайда. - Спочатку їх поселили у дитячому таборі, а пізніше було знайдено порожній гуртожиток у 40 кілометрах від Вінниці, на ремонт якого владою та благодійниками були виділені кошти.

За словами волонтера, у гуртожитку розмістилося 40 кримськотатарських родин. Всього ж у Вінницьку область переїхали понад 700 кримських татар. Більшість з них оселилися у невеликих селищах, бо були занадто залякані й важко йшли на контакт, боячись навіть зізнатися, що вони приїхали з Криму. Пізніше багато хто з них поїхали воювати за Україну, сформувавши добровольчий батальйон «Крим».

- Влада дала їм можливість навчитися на полігонах і відправила воювати, але остаточної легалізації бійці батальйону й досі не дочекалися, - говорить активістка. - Оскільки у батальйоні були добровольці з Вінниці, а влада не бажала забезпечувати їх усім необхідним, ми взяли на себе відповідальність допомагати нашим бійцям.
 

Таїса Гайда розповідає, що легалізація добровольців була зупинена на завершальному етапі, незважаючи на попередню згоду Президента та Міністерства оборони України. Для завершення цього процесу і надання бійцям всіх необхідних статусів потрібна політична воля глави країни, якої немає.

Труднощі були й у тих, хто залишився у тилу. Деякі змушені були зібрати речі і повернутися назад до Криму, повідомляє Таїса Гайда.

- Багато повернулися, тому що у них просто не було виходу. Тут складно і витратно знімати житло, прогодувати багатодітну сім'ю за умови, що працює тільки чоловік, - каже волонтер. - Хто мав фінанси, продав своє майно в Криму і придбав тут нерухомість - залишилися. У решти виникли проблеми з переоформленням власності або ж вони її просто не мали - ті біженці повернулися назад.

Інформація про проблеми кримських татар у Криму доходить до материкової України. Всі, хто мають зв'язок з півостровом, розповідають про утиски кримськотатарського народу. Таїса Гайда підтвердила, що чула про чимало випадків зникнення людей безвісти, коли вони просто йшли на роботу або до магазину. Безліч друзів і близьких командира батальйону «Крим» Іси Акаєва зникли без сліду. Волонтер впевнена, що для бійців «Криму» поїздка на батьківщину може виявитися квитком в один кінець. Для іноземних же членів батальйону українські закони не передбачають взагалі жодної протекції.

Сьогодні влада вже звикла ігнорувати проблеми кримських татар, адже навіть акція із блокади Криму не мала належних результатів, вважає активістка. Понад те, кримських татар почали утискати ще більше.

- Почастішали випадки зникнення людей, деякі кримськотатарські селища перебувають в оточенні російських спецслужб - навколо них встановлені блокпости, буквально створені гетто, - говорить Таїса Гайда. - Міжнародна громадськість продовжує мовчати, наш президент взагалі на це не реагує. Вінницьке поселення кримських татар стає «незручним» для місцевої влади, їх намагається виселити частина громадськості, щоб отримати вже відремонтований гуртожиток. Якби не наша юридична допомога, переселенці знову опинилися б на вулиці.

Активістка наголошує, що влада всіляко намагається розколоти кримськотатарську громаду, адже безліч місій з прав людини звертаються до татар, які масово живуть у поселенні, а це зовсім незручно місцевій владі. Через відмінності у релігії деякі місцеві жителі взагалі вважають кримських татар терористами, каже волонтер. Таким чином, назріває конфлікт культур.

- Ми усіляко намагаємося об'єднати місцеве населення і кримських татар, розробляємо проекти, які дозволять їм вільно спілкуватися. Незабаром буде відкритий кримськотатарський культурний центр, який допоможе об'єднати українську і кримськотатарську культури. Влада виділила для цього приміщення, а міжнародна громада профінансувала проект, - говорить Гайда. - Люди мають краще пізнавати один одного і більше спілкуватися, у цьому - запорука перемоги.

Сьогодні волонтерський центр займається захистом прав переселенців і відстоює права добровольців з батальйону «Крим». Але Таїса Гайда вважає, що люди втомилися надавати волонтерську допомогу, а робота держави, як і раніше, не відзначаеться ефективністю.

Що стосується окупованого півострова, активістка поділяє думку комбата «Криму»: анексовані землі доведеться повертати з боєм, адже окупанти так просто Крим не віддадуть. Кримські татари готові боротися за свою батьківщину і закликають українців бути єдиними у питанні повернення українських земель.

QHA