КИЇВ (QHA) -

Автомобілі, які волонтери передають у зону проведення антитерористичної операції, затримують на кордоні на кілька місяців. Про це представники волонтерських організацій заявили під час брифінгу у Києві, передає кореспондент QHA.

За їхніми словами, на сьогодні щонайменше вісім автомобілів залишаються нерозмитненими, інші чекали офіційного дозволу на в'їзд близько двох місяців. Наприклад, автомобіль швидкої допомоги, який був знайдений на прохання 122-ї ОМБ, з грудня по лютий — в період активних бойових дій на Світлодарській дузі і в районі Авдіївки замість того, щоб допомагати медикам на фронті, простоював на кордоні через плутанину з документами.

Ми постійно стикаємося із ситуаціями, коли наші вантажі зупиняють, і цей процес носить вже практично системний характер. Ми можемо говорити про те, що вже рік тривають наші паперові війни з Міністерством соціальної політики... У нас досі немає вичерпного переліку документів ми щоразу отримуємо все нові вимоги з приводу тих документів, які нам необхідно подати.

При цьому, згідно із законом про гуманітарну допомогу, насправді потрібно всього два документи  це бажання донора надати таку допомогу і бажання реципієнта її отримати, розповіла волонтерка громадської організації «Ініціатива Є+» Валентина Варава.

За її словами, список документів, які волонтерські організації повинні надавати на кордоні, на сьогодні носить рекомендаційний характер, що ускладнює процедуру розмитнення і створює грунт для корупції у цій сфері.

Значна частина евакуаційно-медичного транспорту це волонтерські машини, і всі ці машини були задіяні по максимуму при такому навантаженні. Але зараз на кордоні машини необгрунтовано затримують. У даній ситуації і з тією кількістю постраждалих, які ми маємо на сьогодні, це неприпустимо, наголошує лікар 72-ї бригади Василь Лось.

З аналогічними проблемами зіткнулися і постачальники медикаментів для лікарень у зоні АТО. Через непрозорість процедури розмитнення в Україні кількість організацій, які готові надати нам гуманітарну допомогу, починає скорочуватися.

Медикаменти вартістю понад один мільйон доларів, які нам надала американська діаспора, розмитнювали більше місяця. На кордоні не знають, як перевести американські фарматдати у європейські, і просять довести, що ми не будемо їх продавати і що в них є потреба. І ми на засіданнях робочих груп готуємо обгрунтування потреби на більш ніж 150 сторінках... ділиться проблемами співзасновник центру допомоги на Фролівській у Києві Оксана Сухорукова.

Для того, щоб зрушити ситуацію з документами з мертвої точки, понад півсотні волонтерських організацій звернулися до прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана з відкритим листом, в якому пропонують врегулювати проблеми із завезенням машин для потреб АТО, скоротивши термін розмитнення до восьми робочих днів з моменту надання документів на визнання гуманітарної допомоги.

QHA