КИЇВ (QHA) -

 

В анексованому Криму активно проводиться осіння призовна кампанія. Лави російської армії мають поповнити близько трьох тисяч кримчан. Географія їхньої служби досить широка: від Чорноморського флоту до Крайньої Півночі.

Осінній призов у Росії триває до 31 грудня. За російським законодавством, призову підлягають юнаки у віці від 18 до 27 років.

При цьому проведення призовної кампанії в Криму є прямим порушенням міжнародного права.

Резолюцією ООН від 19 грудня 2017 року АРК і Севастополь визнані окупованою територією України. Росія визнана країною окупантом. Тому призов на військову службу і пропаганда служби в армії Росії порушують статтю 51-у 4-ї Женевської Конвенції, яка забороняє на окупованій території і призов, і пропаганду.

Незважаючи на це, за ухилення від призову до лав російської армії кримчанам загрожує кримінальна відповідальність і позбавлення волі на строк до двох років.

Експерт Кримської правозахисної групи Олександр Сєдов підготував для кримчан рекомендації про те, як можна уникнути служби у Збройних силах Росії і, з великою часткою ймовірності, уникнути кримінального переслідування.

За словами Сєдова, перша рекомендація — не отримувати паспорт РФ, який видається в Криму. Юнаки, які народилися в Україні, мають право на отримання паспорта України, і Росія не може їх призвати до лав своїх збройних сил, оскільки вони громадяни іншої країни.

Але отримати український паспорт потрібно завчасно. За словами призовників, російська влада вимагає під час призову написати заяву про відмову від громадянства України. Ця вимога незаконна.

Тим, хто вже отримав російський паспорт після анексії Криму, експерт радить не ставати на облік у військкоматі або знятися з обліку.

— Для зняття з обліку необхідно подати заяву до військкомату про зняття з обліку у зв'язку зі зміною місця перебування. Заяву можна подати поштою, надіславши електронного листа з повідомленням. Якщо вказати, що ви виїжджаєте за межі РФ, то не буде необхідності ставати на облік за новим місцем перебування. Це варіант підходить, якщо немає необхідності офіційно працевлаштуватися. Однак, роботодавців у Криму зобов'язують запитувати у найманої особи документи з військкомату.

Якщо знятися з обліку немає можливості й кримчанин отримав повістку на проходження медичної комісії, то йому необхідно зібрати усі документи про свої хвороби, звірити їх зі списком хвороб, який дозволяє отримати відтермінуваня. Усі документи про захворювання потрібно взяти з собою на комісію. Лікар не може проігнорувати довідки про стан здоров'я, які надає призовник. Якщо лікар так вчинив, то можна оскаржити рішення призовної комісії в "суді", і якщо "суд" першої інстанції буде не на вашому боці, подати апеляцію.

На період розгляду в "суді", рішення призовної комісії не набуває чинності, а розгляд апеляції може закінчитися вже після закінчення призовної кампанії, після чого рішення про придатність вже не матиме сили.

— Ще одним варіантом є альтернативна громадянська служба. Для цього достатньо заявити про свої переконання, які не дозволяють тримати в руках зброю. Будь-яка вимога воєнкома про надання додаткових довідок або доказів у приналежності до тієї чи іншої організації є незаконними.

І нарешті, можна залишити окуповану територію і виїхати на територію підконтрольну уряду України.

 

Нагадаємо, вчора, 16 жовтня, "військовий комісар" Криму Олег Єрмілов повідомив, що кримчани вперше проходитимуть службу в лавах армії РФ на Північному флоті, зокрема у Сєвероморську — місті за Північним полярним колом.

При цьому, під час нинішньої призовної кампанії за межі Криму відправлять понад дві тисячі осіб.

Як повідомляла Кримська правозахисна група, Росія посилила переслідування кримчан за ухилення від служби в армії Росії. Від початку окупації в «судах» анексованого півострова зареєстровано більше 35 кримінальних справ за ухилення від служби в російській армії.

У свою чергу, член Ради Федерації від анексованого Криму Ольга Ковітіді запропонувала збільшити кримським призовникам грошову допомогу. Ковітіді хоче таким чином мотивувати кримчан проходити військову службу в російській армії.

 

Джерело: Крымская правозащитная группа

QHA