КИЇВ (QHA) -

У столиці відбулася прес-конференція за участю заступника голови КМДА Петра Пантелєєва та комерційного директора ПАТ «Київенерго» Євгена Бушми.

Після того, як більшість киян отримали квитанції з величезними рахунками за опалення, виникло питання: звідки «Київенерго» взяло такі цифри?

Багато хто з нас вже знає, що є два типи розрахунку тарифів на тепло. Перший проводиться згідно з показниками будинкового лічильника, яких у місті майже 90%. І тут все досить просто. Обчислюється споживання тепла згідно зі знятими показаннями лічильника, цей обсяг ділиться на площу будинку і потім розподіляється поквартирно. Розрахунок залежить від споживання тепла всіма мешканцями будинку і від розміру кожної квартири.

У квитанціях на опалення внизу вказується дата зняття показань лічильника, загальна опалювальна площа будинку, а також споживання тепла в гігакалоріях. Тому кияни самі можуть розрахувати суму до оплати за місяць і контролювати рівень ефективності будинку.

— Той, хто хоче перевірити показання лічильника, може записатися, набравши номер 15-57, і разом з представниками «Київенерго» знімати показання з будинкового приладу обліку. Це зроблено для того, щоб люди бачили прозорість і об'єктивність нарахувань. По домівках, де встановлені лічильники, нарахування в більшості випадків будуть невеликими. З моменту початку опалювального сезону до дати знімання показань пройшло кілька днів. Показання з лічильників знімаються в останню декаду місяця, десь з 21-го по 26-е число, але основна маса припадає на 25-26-ті. Тобто в розрахунок за тепло потрапляє 10 днів, з 15 по 25 жовтня, пояснив комерційний директор ПАТ «Київенерго» Євген Бушма.

Другий варіант будинки без лічильників. В такому разі, згідно з постановою Кабміну №1037 від 19 грудня 2015 року, тариф на тепло нараховується виходячи з кількості діб послуг, що надаються «Київенерго» і в залежності від температури повітря на вулиці.Тобто чим нижча температура тим вищий тариф, чим тепліша тим він нижчий.

В цьому плані немає жодної помилки або неточності в розрахунках на тепло в будинках, у яких немає лічильників. Температура у жовтні була нижчою, ніж вона закладена в тарифі, повідомив представник «Київенерго».

Тому теплопостачальні компанії Києва спільно з міською владою при розрахунку вартості опалення за жовтень ввели середній температурний показник вище реального, що дозволило зменшити нарахування за минулий місяць.

— Більш того, ця особливість розрахунку температурного коефіцієнта передбачає ще облік кількості днів, які закладені в тарифі. У тарифі на жовтень закладено 15 днів, а не 30, як в інших місцях. У зв'язку з тим, що ми почали опалення до 15 числа, кількість днів у деяких випадках перевищує тариф, збільшуючи нарахування за цією формулою. Наприклад, звичайна панельна двокімнатна квартира 56 кв. м має опалювальну здатність близько 53 кв. м, і якщо тариф 32,97 грн, то 32,97 х 53 х 0,90 (коефіцієнт) ми отримуємо нарахування за 19 днів 1575 гривень. У розумінні киянина виходить 30 гривень за кв. м, і якщо взяти 50 кв. м, то виходить 1500 гривень. Така сума вийшла тому, що було холодніше і було закладено більшу кількість днів у тарифі, зазначив комерційний директор ПАТ «Київенерго» Євген Бушма.

Так виглядає формула, за якою була розрахована сума до сплати: площа квартири збільшується на тариф і коефіцієнт, що включає середньомісячну температуру і кількість днів надання послуг. Але найсумніше те, що розрахувати оплату за цією формулою пересічному громадянину дуже складно.

— На сайті «Київенерго» ми розмістили таблицю, де в доступному і докладному вигляді пояснюється, як можна розрахувати суму до оплати за тепло. І кожен, хто хоче перевірити, може скачати цей зразок розрахунків. Ця довідка передбачає кількість днів від одного до 30 і всі температурні коефіцієнти, додав Бушма.

У деяких будинках, де встановлені загальнобудинкові лічильники, через зміну замків підрядники не змогли зняти показання. Тому мешканці цих будинків цього місяця отримають квитанції за опалення, виходячи з розрахунків за формулою.

— У 650 будинках у Києві ми не змогли зняти показники з лічильників, тому сьогодні спільно з міською владою ми розвісимо оголошення, де ця інформація вказана. І наступного місяця в усіх цих будинках ми зробимо перерахунок за жовтень і нарахування за листопад з урахуванням фактичних свідчень на лічильнику,  вибачаючись, сказав комерційний директор ПАТ «Київенерго».

Він зазначив, що, можливо, в листопаді рахунки не будуть настільки великими  за умови, що температура повітря буде вищою, ніж закладена у тарифі.

Минулого року зима була м'якою, тому кияни платили менше. Більш того, у зв'язку з теплою погодою мешканці будинків, де не було лічильників, платили набагато менше, ніж ті, у кого вони були. Середня температура була вищою, ніж закладена у тарифі, і кожен місяць була знижка, яка в березні досягла 25%.

 Минулого року температура була вищою, ніж передбачалося. Тому розрахунки відбувалися за показниками, які були меншими, ніж чинний тариф. За великим рахунком, люди отримали менші рахунки,  зазначив Пантелєєв.

Цього року ситуація інша  похолоднішало вже у жовтні. Тепер все навпаки: ті, у кого стоїть в будинку лічильник, платять менше, а у кого його немає  більше.

Але головне, якщо зима буде холодною, то платити багато будуть всі, як з лічильниками, так і без них, а все через те, що внаслідок падіння температури збільшуються витрати газу.

— Ми обов'язково будемо контролювати, яким чином відбувається нарахування за опалення. Ми будемо звертатися до «Київенерго» і примушувати, щоб вони робили перерахунок в тих випадках, якщо це нарахування несправедливе. Кияни побачать оголошення, які ми будемо розвішувати на будинках для роз'яснення про те, як здійснюється нарахування та наскільки виростуть тарифи. Також вся ця інформація буде на сайті «Київенерго», додав заступник голови КМДА Петро Пантелєєв.

За останні два тижні збільшилася кількість звернень від киян щодо отримання субсидій. Тільки вчора 220 тисяч сімей отримали компенсацію за ЖКГ.

Кількість таких сімейзростатиме, ми вже спостерігаємо певний ривок зі збільшення субсидиантів цього року, зазначив заступник голови КМДА.

Минулого року був введений ряд технічних програм утеплення будинків для будинкових товариств (ОСББ), які дозволяють зменшити фінансові витрати на оплату житла.

— Мова йде про гранди на 70% і на 30%. КМДА на 70% фінансує будинкові громади, які вирішили виконати заходи з енергоефективності. По місту було утеплено 62 будинки. Крім цього, адміністрація дає 30%-ий кредит, щоб ОСББ проводили необхідні технічні заходи з енергозбереження у своїх будинках. Також триває програма із встановлення лічильників, і до кінця року ми плануємо встановити їх по Києву у 100% будинків, які стоять на міському балансі, — розповів Пантелєєв.

Представник «Київенерго» визнав, що нові тарифи нелогічні, але переадресував усі питання до Кабінету міністрів, оскільки формулу, за якою ведуться розрахунки, розробляли там.

Але, з іншого боку, приватна компанія «Київенерго» може за бажанні закладати середню місячну температуру повітря на вулиці, зменшуючи таким чином оплату за опалення.

ФОТО: інтернет

QHA