КИЇВ (QHA) -

Нещодавно в інтерв'ю QHA родичі тернопільських бійців Василя Гульки і Олексія Кодьмана, які знаходяться в полоні терористів «ДНР», розповіли про ідею батьків українських полонених створити концепцію звільнення громадян України на окупованих територіях і в Росії. Над цією концепцією, крім родичів полонених, працюють юристи і правозахисники Української Гельсінської спілки з прав людини, Медійної ініціативи за права людини та Харківської правозахисної групи.

Детальніше про концепцію в бліц-інтерв'ю кореспонденту QHA розповіла юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Аліна Павлюк. Члени УГС з 2014 року, з самого початку бойових дій на Донбасі, працюють з постраждалими від конфлікту, зокрема, з полоненими.

QHA: Розкажіть, як виникла ідея створити подібну концепцію?

Аліна Павлюк: Ідею концепції запропонували родичі, адже зараз обміну полоненими фактично немає, і ситуація практично не зрушується. Концепція стосується громадян України, які перебувають під контролем Російської Федерації. Сюди включаються і ті особи, які є по суті полоненими на Сході України, і ті, хто перебуває в Криму і в Росії.

QHA: Виділіть, будь ласка, основні аспекти концепції.

Аліна Павлюк: Основних аспектів кілька. По-перше, з приводу обміну — розведення гуманітарних і політичних питань у різні площини, так як зараз переговори з обміну полоненими в рамках Мінського формату нагадують торги. Саме у Мінську намагаються виносити якісь політичні моменти про визнання статусу, територій, амністій ​​і так далі. Саме тому переговори залишаються невдалими. А в міжнародному гуманітарному праві та міжнародному праві в області прав людини передбачений поділ цих питань.

По-друге, Україна як держава повинна визнати, що у нас все-таки відбувається збройний конфлікт. Саме тому необхідно прийняти закон про окуповані території. На сьогодні це єдина можливість зробити таке визнання. Що це дасть? Це зможе поширити гарантії міжнародного гуманітарного права, зокрема, на полонених.

Третє — прийняття закону про статус полонених, заручників і політичних в'язнів. Їх статус держава теж має визнати.

Взагалі необхідно реформувати весь переговорний процес. У цьому контексті ми пропонуємо створити наглядову систему, щоб процес могли контролювати як родичі полонених, так і громадянське суспільство. Ми не говоримо про якісь внутрішні кулуарні питання, але належний контроль і звітність повинні бути.

QHA: Як ця концепція може допомогти полоненим зараз або після їх звільнення?

Аліна Павлюк: Слід зауважити, що в цілому люди, які знаходяться в полоні, повинні мати гарантії щодо поводження з ними. На сьогодні держава повинна визначити для себе, хто ці люди. Взятих у полон українських бійців потрібно визнати військовополоненими. Полонених серед цивільного населення, відповідно до міжнародного гуманітарного права, — заручниками. А взяття в заручники є злочином.

Також держава повинна визнати статус політичних в'язнів, тих, хто утримується в ув'язненні з політичних мотивів, — це в'язні Кремля і особи, що утримуються в Криму. Це дозволить захистити їх як сьогодні, так і в подальшому, і не тільки на внутрішньому, а й на міжнародному рівні, в плані можливості звернень до міжнародних судових інстанцій.

QHA: Що зміниться в правовому плані, якщо Україна замінить поняття «антитерористична операція» поняттям «військова агресія» з боку сусідньої держави?

Аліна Павлюк: Якщо буде визнано факт збройної агресії Російської Федерації, то буде наявність міжнародного конфлікту. Ситуація з Кримом простіше в цьому плані — тут вже визнаний міжнародний збройний конфлікт. А щодо Донбасу міжнародні організації, такі як Товариство Червоного Хреста або Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду, говорять про те, що у нас гібридний конфлікт, тобто поєднання міжнародного та неміжнародного конфлікту. Зараз, якщо немає доведеного прямого зв'язку з керівництвом РФ і доказів наявності регулярних військ російської армії, то це неміжнародний конфлікт, і ці особи переслідуються за внутрішнім законодавством України.

Те, що в Україні досі немає поняття «збройний конфлікт», я пов'язую тільки з внутрішнім політичним рішенням.

QHA: Коли буде сформована і прийнята дана концепція?

Аліна Павлюк: Ухвалення концепції буде залежати від прийняття основних законів. Зараз до Верховної Ради внесений законопроект «Про окуповані території Донбасу». Саме все і буде залежати від швидкості його розгляду та політичної волі для його прийняття.

Я хочу відзначити ще один важливий момент. Протягом трьох років ми, юристи і правозахисники, спостерігаємо, що державна влада не має єдиного бачення того, що відбувається в країні: як з цим бути, як до цього підходити і що робити з цією ситуацією. Тому саме та концепція, яку ми пропонуємо, — це узагальнений погляд на те, що відбувається. І вона повинна бути прийнята як єдина позиція держави.

Розмовляла Ольга Волинець

ФОТО: інтернет

QHA