КИЇВ (QHA) -

Міністр соціальної політики Андрій Рева повідомив, що до кінця року буде вирішене питання із перерахунком пенсій пенсіонерам-ВПО, які переїхали на підконтрольну Україні територію.

Як передає кореспондент QHA, про це він сказав сьогодні під час прес-сніданку "Пенсійна реформа: хто і коли отримає нову пенсію?»

За його словами, в законі про пенсійну реформу, який передбачає підвищення пенсій і який набув чинності з 11 жовтня, питання перерахунку пенсій ВПО або тим, хто проживає в окупації, не вирішене.

Міністр зазначає, що з перерахунком пенсій тим, хто переїхав на підконтрольну Україні територію, існують проблеми, зумовлені, зокрема, відсутністю особових пенсійних справ, втрачених внаслідок військового конфлікту. Водночас міністр гарантував, що до кінця року питання з перерахунком пенсій ВПО, які переїхали, буде вирішено.

— Для того, щоб їм (ВПО) розробити перерахунок, треба мати матеріали справи. Їм пенсія виплачується без матеріалів справи, але це поточна пенсія. Зараз у нас виникне проблема із перерахунком, і ми будемо думати як це вирішувати. Але я можу гарантувати лише одне що ми питання для тих, хто переїхав, вирішимо. Ми знайдемо механізм для того, щоб ці люди не постраждали. Найближчим часом буквально місяць-два для тих, хто перебував на підконтрольній Україні території.

Щодо тих пенсіонерів, які зараз проживають на окупованих територіях в ОРДЛО чи Криму, то Андрій Рева визнав, що наразі ця проблема не має свого вирішення, й ані технічної, ані фізичної можливості провести такий перерахунок людям в окупації українські відомства не можуть.

— Щодо всіх інших (пенсіонерів на окупованих територіях) питання ще залишається відкритим. Як ми будемо перераховувати пенсії людям, які живуть на непідконтрольних територіях, я вам сьогодні сказати не можу. Тому що за загальним правилом подібні перерахунки роблять органи Пенсійного фонду за місцем проживання людини. Органів ПФ з відповідною пенсійною базою, для тих людей, які сьогодні живуть на непідконтрольних територіях, ми на сьогодні не маємо. У нас сьогодні просто фізичної і технічної можливості це зробити немає.

Зважаючи, що українці, які мешкають на тимчасово окупованих територіях, зокрема у Крииму, фактично не мають можливості взяти участь у солідарній пенсійній системі, агентство QHA поцікавилося, чи може цей контингент взяти участь в накопичувальній системі в Україні, через недержавні пенсійні фонди. Відповідаючи на це запитання, експерт з питань реформи пенсійної системи групи «Реанімаційний пакет реформ» Олександр Ткач зазначив, що при бажанні і можливості системно перераховувати кошти, мешканці окупованого Криму можуть накопичувати собі пенсію через НПФ.

— Якщо шлях переходу грошей є, то можуть. Але якщо людина не має можливості перераховувати сюди кошти, то яким чином відбуватиметься накопичення? На рахунок людини хтось має вносити кошти. Вона може комусь доручити, вона може доручити банку списувати суму, вона може доручити комусь на материковій Україні вносити гроші.

Як повідомляло QHA, 11 жовтня набув чинності Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", який фактично активує пенсійну реформу в Україні.

Пенсійна реформа зокрема передбачає підвищення необхідного страхового стажу для виходу на пенсію до 25 років у 2018 році зі щорічним поступовим підвищенням до 35 років до 2028 року, призначення пенсії незалежно від віку за наявності 40 років страхового стажу з 1 січня 2028 року, встановлення верхньої межі бази нарахування єдиного соціального внеску (ЄСВ) у 15 мінімальних зарплат (на даний момент 48 тис грн) і введення накопичувального рівня пенсійної системи з 1 січня 2019 року.

За оцінками Мінсоцполітики, закон передбачає підвищення пенсій з 1 жовтня 2017 року для понад 5,6 млн пенсіонерів.

QHA