КИЇВ (QHA) -

Адвокат Едем Семедляєв зазначив, що зараз не тільки справа Бекіра Дегерменджі, але і Казима Аметова і Асана Чапуха перебувають на стадії слідства. «Суд» обрав їм запобіжний захід у вигляді утримання у СІЗО. Про це він сказав по скайпу під час заходу «Родина Дегерменджі. Спершу син — потім батько».

І в зв'язку з тим, що Бекіру Дегерменджі стало погано, і про це ми всюди кричали протягом тижня, ми написали заяви начальнику СІЗО, і в медсанчастину, однак на наші скарги ніхто не реагував. Вони всі говорили, що самі впораються, оскільки у них всі умови для цього є. Хоча ми знаємо, що ліків там практично немає, а всі препарати, які йому давали, передавала дружина Бекіра Аліє, поділився адвокат.

Він розповів, що у СІЗО його підзахисному стало дуже погано і співробітники медсанчастини слідчого ізолятора, злякавшись, викликали швидку, відправивши його в реанімаційне відділення сьомої лікарні. Дізнавшись про те, що сталося, Семедляєв о третій годині ночі поїхав у лікарню, щоб дізнатися про його стан здоров'я.

Звісно, мене в реанімацію ніхто не пустив. Я дуже хотів зустрітися з лікарем, щоб дізнатися у нього про стан здоров'я Бекіра, оскільки родичі живуть далеко і дуже сильно переживають. Однак працівники ФСВП, які його охороняють, дуже грубо почали поводитися і сказали, що ніхто не повинен нам звітувати, і ніхто нічого нам не розповість, повідомив адвокат.

За словами Семедляєва, після довгих вимог лікар все ж вийшов до нього і повідомив про важкий стан Дегерменджі. Медикам вдалося нормалізувати тиск, підключивши хворого до апарату штучної вентиляції легень.

Нещодавно його перевели з реанімаційного відділення в пульмонологію, але адвокатів до нього не пускають через неналежні умови.

— Наприклад, у СІЗО ми зустрічаємося в окремих слідчих кабінетах, а після того, як його поклали в лікарню, ми його не бачимо. Лише зі слів лікарів ми знаємо про стан його здоров'я. Ми зараз збираємо всю інформацію про потерпілого і аналізуємо чи були подібні випадки до цього. Адже, з огляду на поганий стан здоров'я літніх людей, ми маємо подбати про них, адже Бекір потрапив у реанімацію, а у Чапуха стався мікроінсульт. У такому віці не можна тримати людей у СІЗО. До Асана Чапуха двічі приходив адвокат і бачив, як його підзахисного виводив співкамерник, оскільки самостійно він пересуватися не міг, зазначив адвокат.

Едем Семедляєв назвав подібне поводження з кримськими татарами у СІЗО тортурами. За його припущенням, слідство таким чином намагається схилити їх до визнання своєї провини, пішовши на співпрацю зі слідством. Він боїться за їхнє життя, вважаючи, що ФСБ намагається вбити підзахисних.

— Я говорив зі слідчим з цього приводу: «Невже вам недостатньо однієї загиблої людини у цій справі?». Але він лише знизує плечима і каже, що він не може все вирішувати і це не тільки його позиція, щоб їх утримували у СІЗО. Ще до того, як Бекір потрапив у реанімацію, я подав клопотання слідчому про зміну запобіжного заходу. Також ми написали скаргу, як у СІЗО, так і в медсанчастину. Коли він потрапив до лікарні, я підготував скарги у кримську «прокуратуру» та омбудсмену РФ. Однак до теперішнього моменту жодної реакції немає. Також я подав заяву до ЄСПЛ за Правилом 39 Регламенту Європейського суду (правило полягає у забороні державі здійснювати ті дії, які можуть призвести до заподіяння непоправної і водночас суттєвої шкоди життю, здоров'ю,  ред.) для того, щоб вони вжили екстрених заходів, розповів про свої дії адвокат.

За словами Семедляєва, йому прийшов лист від ЄСПЛ, в якому сказано, що заява прийнята до уваги і розглядатиметься.

Він сподівається, що навіть якщо за даною заявою російська сторона відмовиться здійснювати якісь дії, то принаймні уряд РФ буде в курсі, що справа з незаконного утриманню хворих людей у СІЗО перебуває на контролі в ЄСПЛ.

Нагадаємо, вчора 65-річний кримськотатарський активіст Бекір Дегерменджі, про погіршення здоров'я якого раніше повідомляв його адвокат, потрапив у реанімацію.

Раніше Едем Семедляєв повідомляв, що стан здоров'я Дегерменджі тяжкий, він лежить під крапельницею.

Адвокат написав скарги начальнику СІЗО і в медичну частину установи і попросив, щоб Дегерменджі перевели у спеціалізований лікувальний заклад, оскільки йому терміново потрібна вентиляція легенів.

Дегерменджі страждає на бронхіальну астму і має третю групу інвалідності.

Нагадаємо, Бекір Дегерменджі, батько Мустафи Дегерменджі, який фігурує як обвинувачений у«справі 26 лютого», був затриманий 23 листопада у кафе «Медобори» у Сімферополі. Його заарештували до 15 січня 2018 року.

6 грудня підконтрольний Кремлю Верховний суд Криму відхилив апеляцію захисту зі зміни запобіжного заходу кримськотатарському активісту Бекіру Дегерменджі, якого підозрюють у нібито вимаганні.

QHA