КИЇВ (QHA) -

Щоб з'ясувати, наскільки збільшаться субсидії після підвищення вартості комунальних послуг, кореспондент QHA поспілкувався з директором Департаменту соціальної політики КМДА, депутатом Київради Юрієм Крикуновим.

На жаль, субсидії не стануть настільки великими, як чекають чимало громадян України, незважаючи на дуже істотне зростання тарифів на ЖКГ. Тепер все залежить від фінансового доходу особи, від житлової площі квартири або будинку, яку він займає, і від соціальних норм споживання, встановлених Кабміном.

— Кожна людина повинна щось заплатити постачальникам комунальних послуг. Припустимо, ваш мінімальний платіж становить 200 гривень на місяць, а вам нарахували 205. Отже, ваша субсидія складе 5 гривень.

Але тепер тариф стрімко збільшився, і вам вже нарахували не 205, а 800. Однак ваш мінімальний внесок сплати за житлово-комунального господарства не змінився — він як був 200 гривень, так і залишився, тому субсидія складе 600 гривень.

Розмір вашої субсидії перераховується в автоматичному порядку. Іноді буває статистична затримка, наприклад, сьогодні перерахували тариф, завтра прийшла платіжка, а перерахунок субсидії здійснився післязавтра. Тоді вам нарахують зменшену суму в наступному періоді, — пояснив Юрій Крикунов.

Чиновник розуміє, що в українському суспільстві виникли певні панічні настрої через підняті Кабміном комунальні тарифи. Особливо це стосується пенсіонерів, чия пенсія не досягає і двох тисяч гривень.

— "Ой, у мене пенсія 1800, і я платила за квартиру 500, а зараз буду платити 1200. І за що я буду жити ?!"

Звичайно, я ні в якому разі не хочу сказати, що за 1800 гривень легко прожити, тим паче пенсіонерам. Наший пенсіонер взагалі не пам'ятає, що таке відпочинок. За кордоном вони їздять, а у нас кінці з кінцями зводять... Але панікувати не потрібно. У зв'язку зі збільшенням комунальних тарифів буде збільшена субсидія, — запевнив Крикунов.

Однак комунальні компанії будуть прораховувати тарифи відповідно до нових мінімальних норм споживання. А тому тепер держава у будь-якому випадку буде платити трохи меншу субсидію, ніж раніше.

— Це математика. Але давайте говорити відверто: субсидія — це погано. Людина повинна отримувати стільки коштів, щоб у неї вистачало на оплату за своє житло, особливо якщо це невелике житло. Хоча я знаю таку ситуацію, коли дуже заслужена жінка-пенсіонер займає понад 100 кв. м у центральному районі Києва при соціальній нормі 20 кв. м, і за все це вона повинна якось платити.

Але законодавство про виплату субсидії не може вирішити всі проблеми в Києві та в Україні. Дійсно, прожити малозабезпеченим людям дуже складно, — визнав директор Департаменту соціальної політики КМДА.

Звичайно, можна розділити суму, нараховану за комунальні послуги протягом опалювального сезону, на 12 місяців. Умовно кажучи, якщо вам нарахували 4800 гривень за весь холодний період, ви можете платити по 400 гривень щомісяця протягом року.

Також можна взяти розстрочку, однак лише за умови, що у вас немає субсидії та ви уклали договір з «Київенерго».

QHA