КИЇВ (QHA) -

Facebook відповів Міністерству інформаційної політики України щодо причин блокування аккаунтів як мінімум 35 відомих українських волонтерів та активістів. Про це повідомив заступник міністра інформполітики Дмитро Золотухін.

За його словами, в компанії сказали, що блокування пов'язані з порушенням користувачами внутрішніх правил соцмережі. При цьому в міністерстві бани пов'язали з російським слідом.

— Для мене особливо важливим питанням є блокування активістів «InformNapalm», які розкривали злочини Росії в Україні і викладали свої матеріали у соціальну мережу. Facebook був одним з інструментів донесення інформації до їхньої аудиторії. Ми вважаємо, що російська сторона має стосунок до блокування цих профілів. Є ознаки системної роботи, яку безкоштовно не виконують. Це цілеспрямовані дії з перекриття майданчиків лідерів думок у мережі, — розповів у коментарі QHA Золотухін.

Частину блокувань у міністерстві не пов'язують з РФ, але відзначають, що є явні ознаки «тих, хто використовує політику соціальної мережі у своїх цілях».

— Наприклад, історія Віталія Дейнеги (засновника фонду «Повернися живим», — ред.), який розповідав, що його блокували за використання неправильних слів. Для великої кількості волонтерів Facebook є інструментом комунікації з аудиторією. Блокування — порушення свободи слова, адже їхню провину за поширення забороненої інформації ніхто не довів. У мене немає документа, де були б вказані принципи, за якими характеризується мова ворожнечі, або список слів, за які блокує користувачів Facebook, — підкреслює чиновник.

Правила, за порушення яких користувача можуть заблокувати у Facebook, доступні будь-якому користувачу соціальної мережі.

— Facebook видаляє ворожі висловлювання, які містять матеріали з прямими нападками на людей на основі їх: раси, етнічної приналежності, національності, віросповідання, сексуальної орієнтації, статі, гендерної приналежності, стану здоров'я або серйозних захворювань. Організаціям і людям, які підтримують ненависть до цих захищених груп, не місце у Facebook, — наголошується у розділі «Норми спільноти» у Facebook.

По суті, банять в інтернеті користувачів, які поширюють мову ворожнечі.

— Велика частина блокувань заснована на матеріалах 2014 — 2015 рр., коли в Україні тривала активна фаза конфлікту в Криму і на Донбасі. Люди тоді не підбирали слів для виразів. Ми не маємо сприймати як даність дії Facebook, адже в Україні є свої інтереси і моє завдання — захищати їх. Мову ворожнечі не можна використовувати, і це політика європейських країн, але поняття про те, що таке мова ворожнечі, ні в одній країні немає, — зазначає Золотухін.

Комітет міністрів Ради Європи відзначає, що у законодавствах багатьох країнах не закріплено таке поняття, але підкреслює, що мовою ворожнечі можна вважати «усі форми виразів, які поширюють, підбурюють, заохочують або виправдовують расову ненависть, ксенофобію, антисемітизм або інші форми ненависті, засновані на нетерпимості».

Раніше QHA повідомляло, що правозахисники провели дослідження, присвячене мові ворожнечі в Криму.

QHA