КИЇВ (QHA) -

Ільмі-аг'а народився 3 серпня 1957 року в селі Ахунбабаєва Ташлакського району Ферганської області в Узбекистані, куди його сім'ю, як і більшість кримськотатарського народу, депортували у 1944 році.

У 1980 році Ільмі Умеров закінчив лікувальний факультет Андижанського державного медичного інституту і в період з 1980 — 1988 рр. працював у різних медичних установах Ферганської області.

Під час перебудови, як тільки з'явилася можливість — у 1988 році, Ільмі-аг'а повернувся до Криму, оселившись у Бахчисараї. Продовжити медичну практику він не зміг, оскільки йому як кримському татарину відмовили у роботі й майбутній заступник голови Меджлісу змушений був працювати інженером з комплектації кооперативу «Достлук'».

Зайнявши активну громадянську позицію у боротьбі за права кримськотатарського народу, вже у 1989 році він став одним із засновників Організації кримськотатарського національного руху (ОКНР).

У 1994 році обраний депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим. У тому ж році став віце-прем'єром в уряді автономії.

Ільмі Умеров у 2002 — 2005 рр. обіймав пост віце-спікера Верховної ради АР Крим, а з липня 2005 року — 18 серпня 2014 року — очолював Бахчисарайську районну державну адміністрацію.

Одразу ж під час лютневих подій в Криму в 2014 році Умеров офіційно заявив, що не визнає сепаратистів і закликав кримських татар бойкотувати незаконний референдум.

21 березня 2015 року Ільмі-аг'а обраний заступником голови Меджлісу кримськотатарського народу і обіймає цей пост до сьогодні.

12 травня 2016 року так звана ФСБ Криму порушила проти заступника голови Меджлісу кримінальну справу за ст. 280.1 за нібито заклик в ефірі ATR до дій, які загрожують територіальній цілісності Російської Федерації. Умеров заявляв, що його слова у передачі невірно переклали.

27 вересня 2017 року "суд" в Криму засудив заступника голови Меджлісу до 2 років колонії-поселення, а також на 2 роки заборонив здійснення публічної діяльності.

25 жовтня 2017 року Ільмі Умеров разом з іншим заступником голови Меджлісу Ахтемом Чийгозом, також засудженим за надуманим звинуваченням, на прохання президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана був відпущений на свободу.

Зараз Ільмі-аг'а мешкає у Києві та продовжує відстоювати інтереси кримськотатарського народу.

Редакція QHA вітає Ільмі Умерова з днем ​​народження і бажає якнайшвидшого повернення в український Крим.

QHA