РІВНЕ (QHA) -

Селище у Рівненській області щодня приймає сотні туристів – не лише з різних областей України, але і з Європи, з далеких країн Азії та Африки. Мандрівники їдуть сюди, щоб побачити славнозвісний Тунель кохання  феномен, створений самою природою. Місцеві розповідають, що дане місце оповите легендою. Зокрема краєзнавець Анастасія Хазова розповіла кореспонденту QHA, що тут постійно зустрічалися двоє закоханих.

– Чоловіка забрали на війну. Потім він потрапив у полон. Жінка обіцяла дочекатися свого обранця. Вона щоразу приходила на їхнє місце і таки дочекалася. Стосунки закоханих врятувала любов та віра,  каже Анастасія Хазова.

Туристи надають Тунелю кохання особливого значення. Закохані пари саджають квіти, загадують бажання та віднедавна залишають на деревах стрічки – на знак своєї вірності одне одному.

На згадку закохані роблять селфі та зізнаються у коханні. Харків’янин Олег вирішив показати Тунель своїй коханій дівчині:

– Ми їздили до Львова на конференцію, дорогою заїхали сюди. Все ж таки недалеко від нашого маршруту. Багато чули про Тунель кохання, бачили фотографії в Інтернеті, тому захотіли на нього подивитися, зізнається турист.

Залізнична колія, вздовж якої простягається диво природи, працює. По ній курсує потяг. Він не становить небезпеки для туристів, оскільки рухається досить повільно. Проте через необережність минулого літа тут постраждала японка. Тому відвідувачів просять бути обачними.

Відомий Тунель кохання також завдяки фільмам. Так, 2014 року японський режисер зняв романтичну драму «Клевань: Тунель Кохання». Прем'єра відбулася у листопаді 2014 року на Ханойському міжнародному кінофестивалі.

Та не лише Тунелем кохання славиться Клевань. Мало хто знає, що у селищі знаходиться ще кілька не менш цікавих місць, куди туристи навіть не заходять. Місцеві рекомендують подивитися на замок князів Чарторийських, церкву Різдва Христового, костел Благовіщення Пресвятої Діви Марії, Успенську церкву, синагогу, кар’єр крейдяних гір та «безодню» (водне заглиблення, де колись, за переказами, була церква).

Єдине, що кидає тінь  це жахливий стан пам’яток, за які ніхто не піклується. Тому клеванці думають над тим, як можна підтримати історичні споруди. 

Чи не кожен об’єкт у Клевані має свою легенду, одна з яких пов’язана із трагічним коханням. Як розповіла історик Анастасія Хазова, князь Чарторийський замурував двох закоханих через те, що дівчина, яка йому сподобалася, не відповіла взаємністю.

– Цей замок став проклятим. Про це писав Володимир Марцинковський у баладі «Замуроване кохання», – зазначає Анастасія Хазова.

Клевань стоїть на підземних тунелях, які з’єднують костел та замок. Місцеві розповідають, що у підземеллях знаходиться скарб, який шукали чимало дослідників. 

Зараз місцева громада хоче, щоб архітектурні пам’ятки стали популярнішими серед приїжджих. У співпраці з селищною радою започатковується туристичний проект – екскурсійні тури, щоб показати туристам, чим багата та цікава клеванська земля.

Вже почали розробляти брошури. В Інтернеті можна знайти путівник по Клевані. Далі планують розповсюджувати інформацію серед туристів.

– Хочемо привернути до наших об’єктів побільше туристів. Також хочемо піднімати замок та костел та підтримувати їх,  резюмує Анастасія Хазова. 

Як повідомив заступник селищного голови Володимир Мокляк, невдовзі стартує цікавий тур по історичних місцях, який охопить і відомий Тунель кохання:

– Спільно з нашими молодими активними краєзнавцями ми запланували створити на базі нашого селища «Тур вихідного дня». В нас є сім об’єктів, які можуть бути цікавими для будь-якого туриста. Хочемо стартувати від Тунелю кохання, який став перлиною не лише Рівненської області, але й України. Заодно ми будемо показувати наші історичні пам’ятки, розповів Володимир Мокляк. – Ми розробили туристичну брошурку, яка перекладатиметься різними мовами. Намагаємося максимально поширити інформацію.

Оскільки Тунель кохання є прощею для закоханих, то зі зміною законодавства у Клевані хочуть проводити експрес-одруження. Наразі йдуть переговори з Мін’юстом щодо надання дозволу. Перше одруження місцевої пари відгуляли два тижні тому. Пізніше брати шлюб зможуть пари з усієї країни. Окрім цього місцеві жителі пишаються тим, що їхнє селище перемогло у Всеукраїнському конкурсі «Неймовірні села України-2016».

– Думаю, що кожна людина зможе знайти щось корисне у нашому селищі,  наголосив Володимир Мокляк.

Щоб врятувати місцеву історичну архітектуру, активісти пропонують для початку об’єднати зусилля громади та місцевої влади – біля Клеванського замку поставити огорожу, охорону та розпочати реставраційні роботи.

Як повідомляло раніше QHA, цілюще джерело св. Анни на Рівненщині обміліло. У Скиті Святої праведної Анни головною причиною назвали посушливе літо. 

QHA