КИЇВ (QHA) -

Порожні кримські пляжі з закритими кафе і непотрібними шезлонгами, порожні маршрутки в курортних районах, які можна спостерігати за допомогою web-камер у середині травня, абсолютно точно свідчать про провал курортного сезону на анексованому півострові. Тому переможні реляції так званого міністерства туризму Криму про те, що майже 150 пляжів обстежені та майже чотири сотні рятувальників навчені в рамках підготовки до курортного сезону, викликають лише сумну посмішку.

Травень 2017: трохи прикордонної статистики

У січні цього року в інтерв'ю QHA екс-міністр курортів і туризму АРК Олександр Лієв розповів, що в 2015 і 2016 роках, за його даними, Крим прийняв 1,6 і 1,5 млн туристів, демонструючи негативну динаміку.

Судячи з інформації, яку опублікував на своїй сторінці в соціальній мережі Фейсбук помічник голови Державної прикордонної служби України полковник Олег Слободян, тенденції до збільшення туристичного потоку на територію анексованого півострова не спостерігається. Ну а статистика в руках російських «рахівників» швидше обслуговує політичні меседжі, ніж безпристрасно констатує факти.

— Російські ЗМІ окупованого Криму активно намагаються створити картинку «вдалого» початку туристичного сезону і заявляють про збільшення на травневі свята пасажиро-транспортного потоку з материкової України. Нібито через КПВВ «Чонгар» до Криму прослідувало понад 18, 5 тисячі осіб. Але статистика говорить зовсім про інше, — повідомив Слободян.

Згідно з його інформацією, у період з 29 квітня по 3 травня тенденції до збільшення пасажиро-транспортного потоку через контрольний пункт в'їзду-виїзду «Чонгар» не зафіксовано. Для наочної ілюстрації своїх слів помічник глави ДПСУ порівняв два періоди. Так, протягом п'яти робочих днів з 24.04 до 28.04 адмінкордон у напрямку окупованого півострова в цьому КПВВ перетнуло 11,7 тисячі осіб та 2,4 тисячі транспортних засобів. А за п'ять вихідних з 29.04 по 03.05 в установленому порядку прикордонники оформили 9700 чоловік і 1,5 тисячі транспортних засобів, які прямували до анексованого Криму.

Таким чином, навіть не дивлячись на святкові дні, можна констатувати зменшення кількості українців, охочих потрапити на півострів. Згідно зі статистикою прикордонного відомства, у порівнянні з аналогічним періодом травневих свят 2016 року, пасажиропотік тільки через контрольний пункт «Чонгар» у напрямку анексованого півострова в 2017 році знизився на 60%. А що стосується транспортного потоку, то негативна динаміка досягла 62%.

— Перед другою частиною травневих свят тенденція така ж. Якщо за минулу добу (4.05.17) адмінкордон анексованого півострова через все КПВВ перетнули 3200 осіб і 520 транспортних засобів, то рік тому (4.05.16) до Криму прослідували майже 3700 осіб і 660 транспортних засобів, — повідомив Олег Слободян.

Попит на Крим в РФ впав удвічі — туристів налякав податок на відпочинок?

До сказаного прикордонниками слід додати той факт, що влада анексованого півострова в гонитві за швидким прибутком робить помилки в тактиці та стратегії залучення туристів і посилення привабливості Криму навіть для російських мандрівників. Чого варта тільки ідея безапеляційного та поспішного введення курортного збору, яка на третій рік свого існування набула форми законопроекту. Ця ініціатива зробила анексований півострів ще менш привабливим для громадян РФ.

І питання навіть не в тому, що сума збору невелика — небезпека нормативних новацій полягає в тому, що підвищення цін припадає на саме бюджетний сегмент. При цьому платити туристи повинні за інфраструктуру, якої взагалі-то поки що немає — обіцяно, що їхні гроші підуть на реконструкцію об'єктів. Ставка збору становить сто рублів і, як запевняють російські фахівці, відповідає міжнародному досвіду. І хоча в якості прикладу наводиться досвід Словаччини, Австрії, Болгарії, Угорщини та Чехії, не врахований той факт, що мінімальна зарплата і, відповідно, середня сума, що виділяється на відпочинок, у європейців значно вище аналогічного російського показника.

В Асоціації туроператорів Росії підтвердили, що попит на путівки до Криму вже знизився на 40-50%.

Таким чином, висока ймовірність того, що продемонстровані під час травневих свят тенденції збережуться і цей туристичний сезон дійсно стане  найпровальнішим за весь час російської окупації Криму. Ситуацію не врятують ні пишномовні заяви місцевих і московських політиків, ні єдині квитки для бюджетників, ні надміру завищена статистика. Не допоможуть і спроби наслідування європейським моделям розвитку туристичної галузі.

Едуард Солодовник

ФОТО: інтернет

QHA