ВІННИЦЯ (QHA) -

Таких грошей у бюджеті немає. Влада сподівається на меценатів.

- Хмільник - місто-курорт. Приїжджаючи оздоровлюватися за допомогою цілющого радону, наші гості цікавляться і пам'ятками й історичними місцями. У нас є унікальний палац графа Ксідо - пам'ятник архітектури. Але щоб зробити з нього туристичну родзинку, необхідні інвестиції, - розповів міський голова Хмільника Сергій Редчик.

Головна проблема навіть не в мільйонній сумі на реставрацію: потенційних інвесторів стримує довга бюрократична процедура узгодження, оскільки пам'ятник архітектури має національне значення.

- Працюємо з Департаментом охорони культурної спадщини в Міністерстві культури. Спочатку потрібно провести роботи з ліквідації аварійності, пройти експертизу і після її завершення приступити до виконання робіт. Є надія, що інвестор - наш, вінницький - не відмовиться від своїх початкових планів і відродить колишню славу палацу. До речі, подібний досвід у місті Вінниці він уже має, - уточнив Редчик.

За його словами, туристичний потенціал Хмільника ще повністю не розкритий, і його необхідно розвивати. Перспективний план розвитку туризму в місті є: планується побудувати човнову станцію, розважальні об'єкти.

Як раніше повідомляли депутати Хмільникської міської ради, у 2015 році на ліквідацію аварійного стану палацу планувалося витратити понад півтора мільйона гривень, причому з державного бюджету - мільйон, з міського - 250 тисяч і стільки ж - з інших джерел, не заборонених законодавством. Статті витрат і джерела фінансування були визначені змінами, внесеними до програми збереження і використання об'єктів культурної спадщини.

До недавнього часу в одній частині палацу розташовувався міський готель, другу займав краєзнавчий музей. На даний момент палац у напівзруйнованому стані, і від його колишньої розкоші практично нічого не залишилося.

Свого часу це було архітектурне диво невеликого містечка. Архітектор сміливо поєднав кілька різних стилів, створивши один з найоригінальніших замків України. Стоїть палац на горі над річкою Південний Буг. А належав він графу Костянтину Івановичу Ксідо, греку за походженням, який іммігрував до Росії під час військової служби і з метою покращити матеріальне становище одружився з дочкою багатого поміщика Хмільника, графа Левашова.

Неоготичний проект палацу належав архітекторові І.А. Фоміну. Майстер зважився на експеримент, об'єднавши в садибному будинку два, здавалося б, несумісних стилі. Парадний фасад був задуманий як типовий панський дім в білих тонах з витонченою, але простою колонадою. А ось садовий, а в цьому разі - «річковий» фасад - стилізований під грубо витесаний з темно-сірого граніту, масивний і аскетичний, навіяний давньоримськими мотивами.

Приміщення палацу двоповерхове і має два фасади: північний і південний. Матеріал будови - цегла. Північний фасад облицьований кам'яною плиткою.

До 1917 року палац використовувався як житловий будинок. Після цього в приміщенні були агрономічна й електротехнічна школа, будівельне управління НКВС, міський готель.

За проектом І.А. Фоміна 1915 року в Хмільнику також був побудований кам'яний арочний міст через річку Буг.

QHA