РІВНЕ (QHA) -

Джерело святої Анни знаходиться на околицях села Онишківці Дубенського району. Доїхати сюди важко, зважаючи на стан доріг. Попри це до святого місця з’їжджаються сотні паломників не лише з усієї України, але й з-за кордону. Їдуть, щоб зцілитися, змити гріхи та набратися сил. Паломництво бере початок ще з XVI ст. При радянській владі джерело намагалися знищити, проте місцеві мешканці відновили його. Шістнадцять років тому тут відкрився Скит Свято-Миколаївського жіночого монастиря УПЦ (МП).

Місце було популярним завжди, адже вода у купальні бактерицидна і допомагає від багатьох недуг, а головне – від безпліддя. Проте минулого року приблизно в цей період джерело обміліло. Його вирішили почистити від намулу і невдовзі вода знову наповнилася. У Скиті святої праведної Анни розповіли, що зниження рівня води спостерігалося також 10 років тому. Ситуація цього року стала більш серйозніша. Адже джерело обміліло настільки, що туристи не можуть в ньому поплавати. До прикладу, так джерело виглядало раніше.

Зараз монахині пропонують набирати святу воду у колодязі, в якому води теж поменшало. Ця проблема спостерігається по всьому селі – у навколишніх приватних господарствах пересохли колодязі.

У Скиті мають свою версію цього явища. Головною причиною називають посушливе літо. Монахиня Рахіль кореспонденту QHA розповіла, що рівень води в купелі знижувався з середини літа. Але, за її словами, ще весною води було достатньо.

Зараз в купелі проводять ремонтні роботи, щоб почистити джерело від намулу та чекають, коли почнеться сезон дощів, що, можливо, покращить ситуацію. Адже паломники їдуть сюди саме через джерело св. Анни.

Ми віримо, що вода підніметься сама, так як кожного року. Як тільки підуть дощі, сніги, то підземний баланс наповниться і води буде достатньо. Паломникам немає, чого хвилюватися. Звичайно, для тих людей, які любили тут поплавати, – це є трагедія. Але для віруючої людини, яка приїхала за зціленням, – це не є проблема, - зазначає монахиня Рахіль.

Існує думка, що джерело пересохло через будівництво нового храму, яке триває вже чотири роки. Зокрема депутат Почаївської міської ради Тарас Паляниця стверджує, що рівень води упав через те, що, можливо, була пошкоджена джерельна артерія.

Це показовий приклад, що буває після того, коли на святому місці роблять бізнес! Після початку будівництва нового храму, вода почала поступово зменшуватися.  Зі слів місцевих, спочатку, по ночах, воду завозили пожежними машинами з Кременця - не допомагало. Рівень води знижувався. Пробували бурлити свердловини - результату також не дало. Висновок - святиня для молитви, а не для бізнесу! – заявив Тарас Паляниця.

Однак, у Скиті спростували ці твердження. У жіночому монастирі кажуть, що воду до джерела ніколи не завозили пожежними машинами та не будуть цього робити. Взаємозв’язок між пересиханням джерела та будівництвом храму також заперечили. А робітники на території джерела додають, що пересихання у колодязях може бути пов`язане і з будівництвом кількох свердловин на сусідній Львівщині.  

Перед будівництвом ми викликали геодезистів  та геологів, які перевіряли територію. Якби ми перетиснули жилу, то храм міг дати тріщину в якомусь місці. Але ми цього не спостерігаємо, - говорить монахиня Рахіль

Незважаючи на інформацію про зниження рівня води у джерелі св. Анни, сюди продовжують їхати паломники. Вони надіються, що джерело знову стане повноводним. Але для тих, хто їде сюди за зціленням, це не є проблемою. Люди обливають себе водою з відер та набирають її з колодязя.

Ми приїхали з дружиною сюди зі Львова. Спочатку були у Почаєві, потім на Божій Горі у Великих Бережцях. Все сподобалося. Звісно, чекали, що джерело св. Анни буде як на фотографіях. Тим не менше взяли із собою святої води з колодязя, - розповів паломник Володимир.

У Скиті проводять молебні за відновлення рівня води. Проте прогнозів, коли це станеться, ніхто не дає.

ФОТО: QHA, volyn.tabloyid.com

QHA